ماجرای بدون اتوبوس ماندن گردشگران خارجی

دفتر حمل و نقل مسافر، صدور «صورت وضعیت دربستی اتوبوس‌ها» را با توجه به سوءاستفاده‌هایی که همزمان با عزیمت زائران به اربعین رخ داده ممنوع اعلام کرد، درنتیجه سفرهای اتوبوسی گردشگران خارجی مختل شد. معاونت گردشگری برای جلوگیری از اثرات سوء این اقدام، از سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خواست که صورت وضعیت دربستی اتوبوس‌های گردشگران خارجی را از این حکم مستثنی کند.

از روز جمعه (نوزدهم مهرماه) همزمان با اجرای دستور مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافر که صدور «صورت وضعیت دربستی برای اتوبوس‌ها» را ممنوع کرد، حمل و نقل اتوبوسی برخی گردشگران خارجی مختل شده است. بعضی از آژانس‌دارها می‌گویند: شرکت‌های حمل و نقل با دریافت این دستور، از در اختیار گذاشتن اتوبوس دربستی به گروه‌های گردشگری خودداری می‌کنند و اتوبوس‌هایشان را به مرزها برای جابه‌جایی زائران فرستاده‌اند. اتوبوس‌هایی هم که صورت وضعیت دربستی داشته‌اند، پیرو نامه مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافر، اعلام کردند این صورت وضعیت باطل شده و از خدمات‌رسانی به گردشگران خودداری می‌کنند.

در نامه‌ای که هجدم مهرماه با امضای مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای وزارت راه و شهرسازی صادر شد، آمده است: «با توجه به سوءاستفاده‌های انجام شده از صورت وضعیت دربستی، مسافرگیری و آزادگردی خارج از پایانه ناوگان و اعتراضات زائران محترم از کمبود ناوگان مسافری و نرخ‌های اعلامی ناوگان دربستی، بدین‌وسیله  مراتب ذیل برای آگاهی و اقدام لازم و عاجل اعلام می‌شود:

۱ ـ صدور صورت وضعیت دربستی به کلیه مقاصد کشور از روز جاری (۱۸ مهرماه) تا پایان دوره اجرای طرح جابه‌جایی زائران اربعین مورخ سوم آبان‌ماه سال ۱۳۹۸ ممنوع است.

۲- کلیه صورت وضعیت‌های دربستی صادره که درحال حاضر، جاری و دارای اعتبار بوده «کان لم یکن» تلقی و ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای سراسر کشور باید از طریق شرکت‌های حمل و نقل ضمن فراخوان ناوگان دارای صورت وضعیت دربستی، نسبت به ابطال و درصورت لزوم صورت وضعیت عادی اقدام نمایند. »

مدیرکل دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ پس از گزارش‌های متعدد از بروز مشکل و نابه‌سامانی در حمل و نقل گردشگران خارجی با اتوبوس، در نامه‌ای به مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، همکاری و مساعدت آن را در صورت صدور وضعیت دربستی اتوبوس تورهای گردشگری خارجی از قبل برنامه‌ریزی شده، درخواست کرد.

در این نامه آمده است: «نظر به این‌که تورهای گردشگری از ماه‌ها قبل برنامه‌ریزی کرده است، لذا با توجه به اثرات سوء عدم پایبندی به تعهدات در برابر گردشگران خارجی در سطح بین‌الملل از منظر حقوقی و دیپلماسی عمومی خواهشنمند است دستور فرمایید نسبت به صدور صورت وضعیت دربستی برای دفاتر خدمات مسافراتی مجاز و معتبر که از سوی این وزارتخانه مجوز دارند و  اقدام به برگزاری تورهای گردشگری برای مسافرن خارجی نموده‌اند اقدام لازم صورت پذیرفته و نتیجه به این دفتر منعکس شود.

لازم به ذکر است تعداد تورهای خارجی از قبل برنامه‌ریزی شده در این ایام به لحاظ نیاز به اتوبوس به اندازه‌ای نیست که در برنامه‌های حمل و نقل زائران شریف اربعین حسینی خلل وارد کند. »

انتهای پیام

مدیر سایت

سایت خبری تحلیلی عکس پارس رسانه ای مستقل محسوب می‌شود که فارغ از هرگونه خط مشی سیاسی سعی در انعکاس اخبار ایران و جهان با هدف محترم شناختن حق دانستن برای مردم دارد.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *