ابداع گجتی که سرویس بهداشتی را هوشمند می‌کند!

یک استارتاپ آمریکایی، نوعی گجت ارائه داده است که می‌تواند سرویس بهداشتی معمولی را به یک سرویس هوشمند تبدیل ‌کند.

به گزارش نیوساینتیست، یکی از امکاناتی که در حال حاضر در دنیای خانه‌های هوشمند به چشم می‌خورد، وجود گجت‌ها و ابزاری است که می‌توانند سیستم‌های معمولی را به سیستم‌های قابل اتصال به اینترنت تبدیل کنند و نیاز به تعویض آنها را از بین ببرند.

یک استارتاپ آمریکایی موسوم به “شاین بث‌روم”(Shine Bathroom) که در حوزه تولید گجت‌های هوشمند خانگی فعالیت دارد، موفق شده ۷۵۰ هزار دلار بودجه برای ساخت و توزیع نخستین محصول خود به دست آورد. این محصول، نوعی گجت است که می‌تواند توالت معمولی خانه را به یک توالت هوشمند تبدیل کند.

هدف شاین بث‌روم این است که روش‌های قدیمی تمیز کردن سرویس بهداشتی که با محیط زیست ناسازگار هستند را کنار بگذارد و ابزاری ارائه دهد که آلودگی را شناسایی و آن را برطرف کند.

با کمک این گجت می‌توان علم و فناوری را به کار گرفت تا کاری روزمره مانند تمیز کردن سرویس بهداشتی، بدون آسیب رساندن به منابع طبیعی صورت بگیرد. این گجت، نخستین نمونه در نوع خود است که قرار است در بازار مورد بررسی قرار بگیرد.

“کریس هربرت”(Chris Herbert)، بنیانگذار و مدیرعامل شاین بث‌روم گفت: سرویس بهداشتی مکانی است که پایه‌ای‌ترین اصول بهداشتی در آن تمرین می‌شوند؛ در نتیجه سلامت و تمیز بودن آن بسیار مهم است. ابداع و ارائه این گجت می‌تواند فرصت خوبی را برای افزایش تمیزی آن فراهم کند.

سرویس‌های بهداشتی، مکان مهمی در خانه به شمار می‌روند؛ با وجود این تلاش بسیار کمی برای نوآوری و تغییر در آنها صورت گرفته است.

هربرت ادامه داد: ما با خود فکر کردیم که چگونه می‌توان بهبودی در سرویس بهداشتی ایجاد کرد و سپس تصمیم گرفتیم که این کار را با کمک یک نرم‌افزار انجام دهیم.

این گجت که به اندازه اسپیکر هوشمند آمازون است، با باتری کار می‌کند و از سه بخش تشکیل شده است؛ یک ظرف آب، یک حسگر و یک نازل با قابلیت اسپری کردن که درون کاسه دستشویی قرار می‌گیرد و یک حسگر مجهز به شتاب‌سنج که مخزن دستشویی را پر می‌کند.

آب از یک فیلتر مخصوص عبور می‌کند  که جریان الکتریسیته را درون آب می‌فرستد و سپس آب را برای پاکسازی، اسپری می‌کند. سازندگان باور دارند که این روش اسپری کردن آب، پنج برابر قوی‌تر از روش‌های قدیمی اسپری کردن است و عملکرد آن به سفیدکننده شباهت دارد اما کار خود را بدون مواد شیمیایی مضر و یا صابون انجام می‌دهد.

این گجت علاوه بر تجهیزات پاکسازی، یک دستیار موسوم به “سم”(Sam) دارد که نوعی سیستم هوش مصنوعی است و روی تلفن همراه نصب می‌شود. سم با اتصال به حسگرها و سخت‌افزارهای گجت می تواند مشکلات معمولی سرویس بهداشتی را شناسایی کند و آنها را به کاربر اطلاع دهد. کاربران می‌توانند سم را به دستیار خانگی “الکسا”(Alexa) نیز متصل کنند تا اطلاعاتی مانند پاکسازی و کنترل سطح آب را به دست آورند.

گجت هوشمند شاین بث‌روم، در فوریه سال ۲۰۲۰ به بازار عرضه خواهد شد.

انتهای پیام

مدیر سایت

سایت خبری تحلیلی عکس پارس رسانه ای مستقل محسوب می‌شود که فارغ از هرگونه خط مشی سیاسی سعی در انعکاس اخبار ایران و جهان با هدف محترم شناختن حق دانستن برای مردم دارد.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *