عوام فریبی نکنید!

در حالیکه معاون وزیر بهداشت اخیرا اعلام کرده که ۲۰ هزار میلیارد تومان از درآمد ناشی از افزایش نرخ بنزین می‌توانست از افزایش ۱۰ درصدی مالیات بر سیگار تامین شود،‌ رئیس انجمن تولیدکنندگان محصولات دخانی می‌گوید که درآمد ناشی از افزایش ۱۰ درصدی مالیات سیگار تنها حدود ۹۶۰ میلیارد تومان است.

اخیرا علیرضا رئیسی، معاون وزارت بهداشت اعلام کرد که افزایش ۱۰ درصدی مالیات بر سیگار می‌تواند سالانه ۲۰ هزار میلیارد تومان درآمد برای کشور به دنبال داشته باشد.

وی همچنین گفت: “با توجه به اینکه افزایش قیمت بنزین ۱۰۰۰ تومانی به ۳۰۰۰ تومان، سالانه ۳۰ هزار میلیارد تومان درآمدزایی دارد، مالیات بر سیگار به تنهایی می‌توانست سالانه ۲۰ هزار میلیارد تومان درآمد به دنبال داشته باشد، اما مافیای سیگار اجازه این کار را نداد.”

در این رابطه محمدرضا تاجدار، رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی در گفت‌گو با ایسنا، اظهار کرد: آمار و ارقام تولید و واردات سال ۱۳۹۷ که از سوی مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات منتشر شده، نشان می‌دهد میزان تولید سیگار در سال ۱۳۹۷ حدود چهار میلیون و ۸۰۰ هزار کارتن بوده؛ ضمن آنکه وارداتی نیز در این حوزه صورت نگرفته است.

وی افزود: اگر قیمت پایه سیگار را به صورت میانگین در هر کارتن، بدون عوارض و مالیات پرداختی، دو میلیون تومان در نظر بگیریم، در سال گذشته کل ارزش قانونی سیگار تولیدی ۹٫۶۰۰ میلیارد تومان بوده که با احتساب عوارض و مالیات پرداختی ارزش کل گردش عمده‌فروشی سیگار، ۱۳ هزار میلیارد تومان بوده است.

به گفته رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی، در صورت موافقت با افزایش مجدد ۱۰ درصدی مالیات بر سیگار، ارزش این ۱۰ درصد در حدود ۹۶۰ میلیارد تومان خواهد بود.

تاجدار با بیان اینکه معاون وزیر بهداشت ارزش این ۱۰ درصد را ۲۰ هزار میلیارد تومان یعنی ۷۰۰۰ میلیارد تومان بیشتر از کل گردش ریالی سالانه صنعت سیگار اعلام کرده است، ارائه برخی آمار و ارقام این چنینی از سوی وزارت بهداشت و دیگر سازمان‌های مبارزه با مصرف دخانیات را “غیرواقعی”،‌ “بدون پشتوانه کارشناسی” و ‌”نوعی عوام‌فریبی” توصیف کرد .

وی همچنین با بیان اینکه افزایش غیرمتعارف عوارض و مالیات بر سیگار تولید داخل تنها موجب تضعیف صنعت دخانیات و تقویت قاچاق این محصول به داخل می‌شود، ‌تصریح کرد: به نظر می‌رسد باید مافیای سیگار را در این قبیل وزارتخانه‌ها و سازمان‌های به اصطلاح مبارزه‌کننده با مصرف دخانیات جست‌وجو کرد که حاصل نظرات آنها، تنها افزایش قاچاق سیگار و به دنبال آن صدمات بهداشتی مصرف‌کنندگان سیگارهای قاچاق و کنترل نشده را به دنبال دارد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی در پایان از سازمان‌ها و دستگاه‌های مسئول درخواست کرد جلوی انتشار اخباری که به گفته او “کذب” است، گرفته شده و با عوامل آن برخوردهای قانونی لازم صورت گیرد.

انتهای پیام

مدیر سایت

سایت خبری تحلیلی عکس پارس رسانه ای مستقل محسوب می‌شود که فارغ از هرگونه خط مشی سیاسی سعی در انعکاس اخبار ایران و جهان با هدف محترم شناختن حق دانستن برای مردم دارد.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *