چاپ کتابچه برای میراث در معرض تخریب، به‌جای سالنامه

یک فعال میراث فرهنگی استان فارس خبر داد: انجمنی مردمی در شیراز با راه‌اندازی پویشی مردمی برای حفاظت از بافت تاریخی شیراز، پیشنهاد داد تا به جای چاپ سررسید سالانه برای نوروز، هر کدام کتابچه‌ی یک خانه‌ی تاریخی در معرض تخریب را منتشر کند.

علی‌رضا گل‌گلی در گفت‌وگو با ایسنا می‌گوید: این پیشنهاد را به مدیریت شهری و مراکز مختلف تبلیغاتی مطرح کرده‌ایم تا مراکز مختلف تبلیغاتی شهری مانند دفاتر معماری و شهرسازی، موسسه‌ها، آموزشگاه‌ها به جای چاپ سررسید برای سال جدید، کتابچه‌ی یک خانه تاریخی تهدید به تخریب را تهیه کنند.

او توضیح می‌دهد:‌ با توجه به شرایط نابسامان خانه‌های تاریخی در برخی از نقاط بافت تاریخی شیراز و بی‌جواب ماندن پیگیری‌های چندساله برای مستندنگاری و جلوگیری از تخریب‌ها، انجمن طرح و شرح در نظر دارد اقدام به مستندنگاری و چاپ کتابچه خانه‌های این محدوده در شهر شیراز کند.

به گفته‌ی وی، هر یک از علاقه‌مندان می‌توانند با پرداخت هزینه مستندنگاری و چاپ اطلاعات تاریخی یک خانه علاوه بر مشارکت در این اقدام علمی و فرهنگی، ۵۰ جلد کتابچه همان خانه را با ذکر نام همان شخص روی جلد کتاب در اختیار داشته باشند.

این پژوهشگر و فعال میراث فرهنگی استان فارس با اشاره به این‌که هیچ سندی از این خانه‌های در حال تخریب در دسترس نیست، بیان می‌کند: این اقدام باعث ثبت و معرفی بنا و ایجاد حساسیت‌هایی در زمان تخریب آن‌ها می‌شود، همچنین این انجمن نسخه‌های از  این کتابچه‌های تهیه شده را با نام خود حامیان در اختیار مراکز معتبر مانند دانشگاه‌ها و سازمان‌ها قرار خواهد داد.

انتهای پیام

مدیر سایت

سایت خبری تحلیلی عکس پارس رسانه ای مستقل محسوب می‌شود که فارغ از هرگونه خط مشی سیاسی سعی در انعکاس اخبار ایران و جهان با هدف محترم شناختن حق دانستن برای مردم دارد.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *