افشای راز تابلویی که بعد از سرقت پس فرستاده شد

دو مرد به سرقت و سپس بازگرداندن تابلو نقاشی از «گوستاو کلیمت» ـ هنرمند مشهور اتریشی ـ اعتراف کردند.

به گزارش گاردین، سارقان تابلو نقاشی مسروقه‌ای از «گوستاو کلیمت» که اخیرا پس از ۲۲ سال در همان گالری ایتالیایی که در آن‌جا به سرقت رفته بود کشف شد، اعتراف کردند خود این اثر هنری را به محل سرقت بازگردانده‌اند!

کارشناسان روز جمعه صحت اصالت تابلو نقاشی «پرتره بانو» را تایید کردند. این اثر هنری ماه دسامبر در حالی که در یک کیسه پلاستیکی در یکی از دیوارهای گالری «ریچی اودی» واقع در شهر «پیاچنزا»‌ پنهان‌ شده بود، کشف شد.

پلیس این دو مرد را که به نظر می‌رسد از اعضای یک باند بزرگ باشند پس از آنکه روزنامه محلی « Libertà» اعتراف‌نامه‌ای از این دو مرد درباره سرقت سال ۱۹۹۷ دریافت کرد،‌ مورد بازجویی قراردارد.

این دو مرد که دهه ۶۰ زندگیشان را سپری می‌کنند، در نامه‌ای که به این روزنامه ارسال کرده بودند، نوشتند: «ما سارقان تابلو نقاشی «پرتره یک بانو» اثر «گوستاو کلیمت» هستیم و با بازگرداندن این تابلو نقاشی یک هدیه به شهر داده‌ایم.»

وکیل این دو مرد در گفت‌وگو با نشریه «گاردین»‌ بیان کرد: «آن‌ها می‌گویند این تابلو نقاشی را چهار سال پیش در دیوار قرار داده‌اند. اما ما هنوز جزئیات کامل این ماجرا و اطلاعاتی درباره اینکه در تمام این سال‌ها این اثر هنری کجا نگهداری می‌شده است در دست نداریم. آن‌ها سال‌ها پیش به سرقت این اثر اعتراف کرده بودند ولی کسی حرف آن‌ها را باور نکرده بود.»‌

این وکیل افزود: «اظهارات آن‌ها درباره این تابلو مبهم است اما مدعی هستند که این اثر هنری تمام این سال‌ها در دیوار پنهان نشده بوده؛‌ من یک کارشناس تخصصی نیستم اما اگر این تابلو نقاشی در تمام این سال‌ها در آن حفره نگهداری شده بود تا این حد سالم باقی نمی‌ماند.»

از این پرتره، پس از یکی از تابلوهای نقاشی «کاراواجو» که در سال ۱۹۶۹ از کلیسایی در «سیسیل» به سرقت رفت، به عنوان دومین اثر هنری باارزش ربوده شده در ایتالیا یاد می‌شود.

گفته می‌شود سارقان این اثر هنری در روند آماده سازی گالری برای برگزاری نمایشگاهی از این پرتره، دست به سرقت زده‌اند. در آن زمان پلیس بیان کرد،‌ سارقان با استفاده از وسیله‌ای شبیه به قلاب ماهیگیری این تابلو نقاشی را از دیوار جدا کرده‌ و از طریق نورگیر سقف گالری که شیشه آن را جدا کرده بودند، تابلو را از گالری خارج کردند.

این تابلو نقاشی به‌خصوص در زمانی بسیار مهم تلقی شد که کمی پیش از ناپدیدشدنش یک دانشجو هنر متوجه شد پرتره این زن جوان روی پرتره زن جوان دیگری نقاشی شده است. به این ترتیب این تابلو نقاشی به تنها تابلویی از «گوستاو کلیمت» در جهان هنر تبدیل شد که دو بار نقاشی شده است.

«گوستاو کلیمت» نقاش نمادگرای اتریشی در ژانویه ۱۸۶۲ به دنیا آمد. او در زمینه‌های نقاشی، نقاشی‌های دیواری، طراحی و کارهای هنری دیگر سرآمد بود. بسیاری از آثار او در نگارخانه «Vienna Secession» نگهداری می‌شوند. این نقاش معروف اتریشی در سال ۱۹۱۸ در سن ۵۵ سالگی درگذشت.

انتهای پیام

مدیر سایت

سایت خبری تحلیلی عکس پارس رسانه ای مستقل محسوب می‌شود که فارغ از هرگونه خط مشی سیاسی سعی در انعکاس اخبار ایران و جهان با هدف محترم شناختن حق دانستن برای مردم دارد.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *