چند می‌گیری کاربر عضو کنی؟!

 رئیس جهادکشاورزی گلستان گفت: بر اثر خشکسالی، تا الان ۳۵ تا ۴۰ هزار هکتار از اراضی گندم در نوار شمالی استان از بین رفته است.

به گزارش عکس فارسی، مختار مهاجر در جمع خبرنگاران با بیان اینکه امسال ۳۶۰ هزار هکتار گندم در استان کشت شد، اظهار کرد: کارشناسان ما دو هفته قبل اعلام کردند که بدلیل خشکسالی، ۱۰۸ هزار هکتار از اراضی گندم آسیب خواهد دید و البته بعد از آن شاهد بارندگی بودیم که میزان اراضی آسیب دیده کمتر شد.

وی با اشاره به کاهش ۸۰ درصدی بارندگی در سال زراعی جاری در شمال استان گلستان، افزود: به طور قطع می توان گفت تاکنون در این بخش از استان ۳۵ تا ۴۰ هزار هکتار گندم از بین رفته است. اگر هم از الان بارندگی داشته باشیم با توجه به اینکه گیاه رشد مناسبی نداشته، تبدیل به علوفه خواهد شد و محصولی را نمی توان از آن انتظار داشت.

رئیس جهادکشاورزی گلستان در خصوص آخرین وضعیت ایجاد دهکده گیاهان دارویی در گالیکش، خاطرنشان کرد: سال گذشته برای ایجاد زیرساخت های لازم در این پروژه دو و نیم میلیارد تومان هزینه کردیم. با وجود اخذ موافقت های اولیه از شرکت آب منطقه ای، اخلاف نظرهایی نسبت به مطالعات انجام شده در حوضه آبخیز در این پروژه بوجود آمد.

مهاجر با اشاره به اینکه حوضه آبخیزی در سطح ۷۰۰ هکتار در این منطقه وجود دارد، گفت: با وجود اینکه برای چنین پروژه هایی مطالعات ۵۰ ساله کفایت می کند، مشاور ما مطالعات ۵۰۰ ساله انجام داد و بر اساس همین مطالعات سازه هایی را برای انتقال ۱۱۰ متر مکعب آب ایجاد کردیم. این حجم آب قطعا از سطح ۷۰۰ هکتار تولید نخواهد شد اما برای بالابردن ضریب ایمنی در پروژه، اقدام به این کار کردیم.

وی به بازدید استاندار و دادستان از این پروژه اشاره کرد و افزود: بعد از ارائه گزارش مشاور طرح، اعلام شد که ساخت و ساز در این پروژه مشکلی ندارد و جهاد دانشگاهی به عنوان مجری طرح می تواند فعالیت های خود را ادامه دهد.

رئیس جهادکشاورزی گلستان با اشاره به آخرین وضعیت جبران خسارت کشاورزان آسیب دیده از سیل، بیان کرد: در سیل ابتدای امسال برای ۷۳ هزار هکتار از اراضی استان که به طور ۱۰۰ درصد آسیب دیدند، پرونده تشکیل شد. در مرحله اول ۱۰۹ میلیارد تومان کمک بلاعوض به کشاورزان پرداخت شد. مجموعا ۱۶۷ میلیارد تومان نیز تسهیلات ارزان قیمت در اختیار کشاورزان قرار گرفت.

مهاجر در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه هیچ مرغداری خالی در استان نداریم، گفت: ماهانه ۱۳ میلیون و ۸۰۰ هزار قطعه جوجه ریزی در سطح مرغداری های استان داریم.

وی تصریح کرد: روزانه بین ۸۵۰ تا ۱۰۰۰ تن گوشت مرغ در گلستان تولید می شود که ۱۲۰ تن آن مصرف داخل استان است و مابقی به ۱۴ استان کشور صادر می شود.

رئیس جهادکشاورزی گلستان به موضوع گرانی جوجه یکروزه اشاره کرد و گفت: اگر مرغداری های استان با کارخانه جات جوجه کشی قرارداد امضا کنند، جوجه یکروزه با قیمت مصوب در اختیار آنها قرار می گیرد.

وی خاطرنشان کرد: ۵۲ کارخانه فراوری خوراک دام و طیور در استان داریم که ۸۵ درصد واحدهای ما نیاز خود را از این کارخانه جات تامین می کنند.

مهاجر به برخی از نیاز های استان در بخش صنایع تبدیلی بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: در محصول سیب زمینی نیاز به کارخانه جات فراوری این محصول داریم. برای کسانی که رغبت به انجام این کار دارند، تسهیلات یارانه دار در نظر گرفته شده است. در چغندر قند نیز با توجه به روند رو به رشد کشت این محصول، نیاز به کارخانه ای برای تولید یک میلیون تن قند داریم. در فراوری شیر ظرف ما پر است و به صنایع تبدیلی در این بخش نیاز نداریم مگر اینکه فراورده جدیدی تولید کنند.

انتهای پیام

مدیر سایت

سایت خبری تحلیلی عکس پارس رسانه ای مستقل محسوب می‌شود که فارغ از هرگونه خط مشی سیاسی سعی در انعکاس اخبار ایران و جهان با هدف محترم شناختن حق دانستن برای مردم دارد.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *