جزیره جادویی در دریای چین به‌دنبال غلبه بر ویروس کرونا

جزیره جِجو به‌عنوان بزرگ‌ترین جزیره کُره، مدت‌هاست که به لطف ویژگی‌های طبیعی و امکانات اقامتی ساحلی، مقصد تفریحی مورد علاقه مردم کره شده است. غارها، آبشارها، موزه‌ها، بازارها، سواحل ماسه سفید، کوه آتشفشان و غذاهای خاص، این جزیره را به یک مقصد گردشگری مطلوب تبدیل کرده است.

به گزارش عکس فارسی، ججو Jeju جزیره‌ای است که در ۶۴ کیلومتری ساحل جنوبی کشور کره جنوبی، جایی بین دریای زرد و دریای چین شرقی قرار دارد. سه مؤلفه اصلی با این جزیره همراه است: سنگ‌ها، باد و غواصان زن که هن‌یو نامیده می‌شوند.

مردم ججو از قدیم با استفاده از سنگ‌های صخره‌ای، دیوارهایی می‌ساختند که راه بادهای شدید را مسدود کند. دالهاروبانگ Dolharubang که به نمادی از ججو تبدیل شده است، در واقع مجسمه‌ای سنگی است که از سنگ‌های بازالت ساخته شده است. عنصر دوم، یعنی باد هم مردم را به گشت و گذار دعوت می‌کند. در حقیقت، موج‌سواران روی امواج، یک منظر همیشگی در ججو هستند. آخرین مؤلفه، یعنی هن‌یو haenyeo، احتمالاً جالب‌ترین جنبه‌ی جزیره است. کلمه haenyeo به‌معنی “زن دریا” به کارگران زنی اشاره دارد که شغلشان جمع‌آوری غذاهای دریایی و جلبک است. آنان بسته به میزان تجربه و سابقه‌ی خود، به سه گروه طبقه‌ی بالا، متوسط ​​و پایین تقسیم می‌شوند. آن‌ها درواقع به‌مرور یاد می‌گیرند که تنفس خود را در زیر آب کنترل کنند.

از سال ۱۹۷۰ دولت کره سعی کرده است با تهیه‌ی لباس‌های مخصوص زنان و یارانه‌ی بیمه‌های پزشکی، از زنان غواص حمایت کند، اما هر ساله تعداد آن‌ها کاهش می‌یابد. وسایلی که زنان از آن استفاده می‌کنند نیز به سه دسته تقسیم می‌شود: ابزار دستی (چاقو ، سجاف کوچک ، و قرقره) ، تجهیزات جمع‌آوری (سبد و شناور) و لباس غواصی. آن‌ها هنگام غواصی از تکنیک‌های تنفس منحصر به فردی استفاده می‌کنند که از این طریق با یکدیگر نیز ارتباط برقرار می‌کنند. در سال ۲۰۱۶، haenyeo به‌عنوان سهمی در پیشرفت جایگاه زنان در جامعه، ارتقاء پایداری محیط زیست با روش‌های صید دوستدار محیط زیست و همچنین مشارکت فردی در مدیریت شیوه‌های صید، به‌عنوان میراث فرهنگی ارزشمند بشریت در فهرست یونسکو قرار گرفت.

البته در کنار این‌ها، ججو با غذاهای عالی و مکان‌های زیبایی همچون ساحل حمدوک، رودخانه سوسوکاک و آبشار جئونگ بنگ نیز شناخته می‌شود.

علاوه بر این‌ها، ژئوپارک جزیره‌ی ججو به‌عنوان عضوی از شبکه‌ی جهانی ژئوپارک‌ها در ۴ اکتبر ۲۰۱۰ به ثبت رسیده است. یک ژئوپارک قلمرویی است شامل یک یا چند مکان با اهمیت علمی، که نه تنها با ویژگی زمین‌شناسی، بلکه با ویژگی‌های باستان‌شناسی، اکولوژیکی یا فرهنگی نیز شناخته می‌شود. برنامه‌ی بین‌المللی ژئوپارک یونسکو (GGN) با نیت ارتقاء ارزش سایت‌های ثبت‌شده، با اهداف علمی زمین و در عین حال ایجاد اشتغال و ترقی توسعه اقتصادی منطقه‌ای انجام می‌شود. ضمن آن‌که برنامه‌ی ژئوپارک یونسکو با هماهنگی با میراث جهانی یونسکو همکاری می‌کند.

اگرچه شیوع ویروس کرونای جدید از چین که در نزدیکی جغرافیایی این منطقه قرار دارد، بازدیدهای مردم را از ججو کاهش داده است، اما مسولان جزیره امیدوارند که بهار در جزیره با انبوه شکوفه‌ها از گردشگران استقبال کند.

عکس‌های این گزارش از سازمان گردشگری ججو است.

انتهای پیام

مدیر سایت

سایت خبری تحلیلی عکس پارس رسانه ای مستقل محسوب می‌شود که فارغ از هرگونه خط مشی سیاسی سعی در انعکاس اخبار ایران و جهان با هدف محترم شناختن حق دانستن برای مردم دارد.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *