چالشی به نام لبخند برای مقابله با کرونا

ای پسته‌ی تو خنده زده بر حدیث قند / مشتاقم از برای خدا یک شکر بخند (حافظ) در فضای مجازی چالش خنده و لبخند راه افتاده است. چالشی برای عبور از روزهای آلوده به ویروس کرونا. چالشی که سعی دارد غم و ناامیدی این روزها را حتی برای لحظه‌ای، از جان‌ها بزداید.

به گزارش عکس فارسی، دو سه روزی است که #چالش_لبخند در فضای مجازی راه افتاده است. این چالش بعد از شیوع ویروس کرونا در تعدادی از شهرهای ایران، در اینستاگرام با هدف امیدبخشی به جامعه آغاز شد.

در این چالش به لبخند دعوت می‌شوید و دیگران را هم به لبخند دعوت می‌کنید. بدین ترتیب که دوستی با به اشتراک گذاشتن عکسی که در آن لبخند به لب دارد، تعدادی را به انتشار عکسی لبخندآلود دعوت می‌کند و این طور می‌شود که چرخه لبخندها ادامه می‌یابد.

چالش لبخند باعث شده است که خیلی‌هایمان گالری گوشی، عکس‌های جدید و قدیمی را ورق بزنیم به دنبال زیباترین لبخندمان. شاید لابه‌لای این عکس‌ها به این فکر می کنیم که چقدر کم خندیده‌ایم و چرا فرصت‌ها را برای لبخند از دست داده‌ایم.

عده‌ای هم عکس‌های دسته جمعی تولد و دورهمی‌های خانوادگی و فامیلی را به اشتراک می‌گذارند. با این عکس‌ها برخی خاطره‌های خوش گذشته را مرور و همه حاضران در عکس را دعوت می‌کنند که دوباره بخندند و عکسی از لبخند خود به نمایش بگذارند و این طور می‌شود که چالش لبخند ادامه می‌یابد.

تعدادی هم عکس‌هایی از خنده‌ یا قهقه‌ی فرزندان نوزاد و خردسال خود را به اشتراک گذاشته‌اند. برخی زوج‌های جوان هم عکس‌های دوتایی خندانشان را منتشر کرده‌اند. مادری که فرزندان خود را در آغوش گرمش کشیده یا پدری که این روزها فرصت بیشتری دارد تا همبازی فرزندانش شود؛ همهگی عکس‌هایی از لبخندهایشان به اشتراک می‌گذارند.

این چالش که با سرعت بسیار بالایی دست به دست شده، خنده تعداد زیادی از هموطنان را درگیر خود کرده است. با این حال عده‌ای سخت منتقد چالش لبخند هستند و معتقدند که شرایط  کشور به لحاظ اقتصادی، سیاسی و اجتماعی به حدی بد است که جایی برای خنده باقی نگذاشته است. ویروس کرونا هم که دیگر هر امیدی را از ما گرفته است. برای همین این تصور را دارند که انتشار  تصاویر خنده، نشان‌دهنده‌ی بی‌خیالی، بی‌دردی و بی‌توجهی به معضلات موجود در جامعه و مشکلات دیگران است.

به هر حال برای شرکت در چالش لبخند هیچ اجباری وجود ندارد، چون چالشی است که از دل خود مردم جوشیده است. با اینکه چالش لبخند نمی‌تواند کشنده ویروس خطرناک کرونا باشد؛ اما می‌تواند در دادوستد امید و انرژی مثبت نقش داشته باشد؛ حتی کوتاه‌مدت و گذرا. چالش خنده نمی‌تواند پادزهر ویروس کرونا باشد؛ اما می‌تواند تا حدی پادزهر یأس و ناامیدی فراگیر باشد.

قابل انکار نیست که آدمِ با امید، نه در برابر ویروس کرونا، بلکه در مقابل هر بیماری جسمی یا معضل اجتماعی اقتصادی دیگری، بیشتر توان ایستادگی دارد. چالش لبخند تمرینی است برای تقویت همبستگی اجتماعی. برای اینکه بدانیم در مقابله با ویروس کرونا تنها نیستیم. برای فکر کردن به دیگری. مراقبت از سلامتی خود بخاطر دیگران. چالش لبخند امیدی است برای آمدن روزهای بهتر.

با هشتگ های چالش لبخند یا چالش خنده، این‌گونه عکس‌ها را در اینستاگرام می‌توانیم ببینیم.

انتهای پیام

مدیر سایت

سایت خبری تحلیلی عکس پارس رسانه ای مستقل محسوب می‌شود که فارغ از هرگونه خط مشی سیاسی سعی در انعکاس اخبار ایران و جهان با هدف محترم شناختن حق دانستن برای مردم دارد.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *