ضدعفونی کردن محل بدون ماده شیمیایی با دستگاه هوشمند ساخت محققان کشور

محققان پارک علم و فناوری آذربایجان غربی موفق به تولید دستگاه ضدعفونی کننده و گندزدایی محیط با استفاده از تکنولوژی پلاسمای سرد شدند.

به گزارش عکس فارسی، توحید الهام دوست، مدیرعامل شرکت تولیدکننده این دستگاه با بیان اینکه، این دستگاه توانایی استریل و ضدعفونی محل بدون نیاز به هیچ‌گونه ماده شیمیایی و به صورت نامحدود را داراست، اظهار کرد: این دستگاه به دلیل استفاده از سیستم نظارتی و پایش خودکار توانایی کارکرد مداوم را داراست و دستگاه کاملاً هوشمند و برنامه‌پذیر بوده و نیاز به اپراتور ندارد.

الهام دوست افزود: این وسیله نیاز به شارژ کردن و قرار دادن ماده اولیه در داخل دستگاه نداشته و علاوه بر اینکه کاملاً کم‌مصرف است (حدود ۶۰ وات)، مجهز به سنسورهای PIR – DS TEMP – O2 – O3 و سیستم خنک‌سازی هوشمند است.

وی درباره مکان‌هایی که این دستگاه قابل استفاده استد، توضیح داد: این وسیله قادر به استریل کردن محیط‌هایی نظیر بیمارستان‌ها، فروشگاه‌ها، کابین اتوبوس، کابین خودرو، سطل زباله‌های عفونی بیمارستان‌ها، اتاق‌های پرو لباس و کمدهای لباس بوده و قابلیت تزریق به آب برای استریل کردن آب و استفاده از آب به عنوان شوینده قوی را داراست و سازگار با پوست است.

به گفته الهام دوست، قیمت این دستگاه‌ها نسبت به توان، غلظت و همچنین سیستم‌های کنترلی و فیلترهای استفاده شده از ۲ میلیون تومان تا ۱۰ میلیون تومان است.

الهام دوست درباره مزیت‌های استریل کردن محیط با گاز ازن، توضیح داد: روش استریل کردن توسط گاز ازن مزیت‌های فراوانی نسبت به روش‌های معمول استفاده از مواد صنعتی و شیمیایی دارد که شامل کاملاً ارگانیک بودن آن، عدم نیاز به استفاده از هیچ‌گونه ماده شیمیایی و توانایی استریل و ایزولاسیون محیط به صورت نامحدود است. همچنین برخلاف مواد شیمیایی صنعتی (وایتکس، الکل و…) خورنده نیست و نیاز به شست‌وشوی محیط بعد از ایزولاسیون را ندارد.

بر اساس اعلام وزارت علوم، ازن یک مولکول ۳ اتمی است که یکی از قوی‌ترین اکسیدکننده‌های موجود است که تاکنون کشف و مورد استفاده قرار گرفته شده است، این گاز بعد از تولید و رهاسازی در محیط توانایی استریل و ایزوله کردن محیط را در کوتاه‌ترین زمان ممکن دارد و بعد از استریل کردن و ایزوله کردن محیط به اکسیژن خالص تبدیل می‌شود و به هیچ‌گونه ماده شیمیایی برای شست‌وشوی محیط نیاز ندارد.

انتهای پیام

مدیر سایت

سایت خبری تحلیلی عکس پارس رسانه ای مستقل محسوب می‌شود که فارغ از هرگونه خط مشی سیاسی سعی در انعکاس اخبار ایران و جهان با هدف محترم شناختن حق دانستن برای مردم دارد.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *