روایت روزهای کرونایی در زیر سقف خانه ها

پویش مردمی “قرنطینه خانگی” به شکل رسمی از اسفندماه همواره از طریق صدا و سیما و سایتهای خبری و فضای مجازی با هشتگهای #قرنطینه،# من در قرنطینه و# قرنطینه_ کرونا شناخته شده است که به واسطه وجود” کرونا” مهمان ناخوانده ای که فرصت باهم بودن اقوام و گشت و گذار را از مردم گرفت و زندگی را مختل کرده است راه انداخته شده است. شیوع کرونا شرایطی بوجود آورد که مردم برای جلوگیری از بیماری خود را در خانه ای که از گذشته های دورمامن اسایش نامیده می شد قرنطینه کنند اما گاه همین چهار دیواری آسایش نیز تبدیل به زندانی ملال آور میشود وقتی قرار است همه روزت را در خانه بگذرانی!

بانی سفید یک کارمند و پدر خانواده ۴ نفری است که از سرگرمی های روزهای قرنطینه در گفت و گو با ایسنا می گوید: پسرکوچکم علاقه زیادی به آشپزی دارد و این علاقه مندی او باعث می شد آشپزی مردهای خانه یکی از سرگرمی هایمان در ایام قرنطینه باشد.

این پدر خانواده اگرچه تماشای فیلم و بازیهای فکری را از تفریحات دیگر خود و خانواده اش عنوان کرد اما بی حوصلگی های قرنطینگی را یک چالش اساسی دانست و ادامه داد: اگر چه بسیار توصیه شده بود که از خانه خارج نشویم و دائما کارشناسان و مسئولان به قرنطینه خانگی تاکید داشتند اما روزهایی میشد که با خانواده ۴ نفری خود به باغ شخصی خود می رفتیم تا از طبیعت استفاده کنیم و قدرتی برای ادامه قرنطینه بگیریم.

خانم قاسمی شهروند دیگری نیز از تجارب روزهای کرونایی خود و خانواده اش در گفت و گو با ایسنا گفت: همیشه فکر می کردم اگر مدت زیادی در خانه بمانم کلی کار در خانه وجود دارد که انجام دهم اما این روز با وجود فرصت زیاد گاه بی حوصلگی ها امان از من و خانواده ام می برد.

وی با ابراز تاسف از اینکه از برخی همسایه ها و آشنایان می شنیدم که اهمیتی به قرنطینه نمی دهند و دائم درگردش و خرید هستند، افزود: در هفته نهایتا ۲ بار برای خریدهای ضروری با ماسک و دستکش خارج می شدم و مستقیم به خانه برمیگشتم و حتی گاهی وسوسه گشت وگذار ذهنم را درگیر میکرد.

این مادر ۵۰ ساله با اشاره به سرگرمی هایش با ۲ دختر جوان خود تصریح کرد: از کانالهای آشپزی در فضای مجازی دنبال غذاها و شیرینی های جدیدی که تابه حال تجربه پخت نداشتیم می گشتیم و هر چند رور یکبار درست میکنیم ودر گروه خانوادگی در فضای مجازی به اشتراک می گذازیم و ساعتها با فامیل به گفت وگو و بگو بخند سپری می کنیم.

وی بااشاره به اینکه یکی ازعلاقه مندی های وی قالی بافی بوده و قالی نیمه تمامش بر سر داراز مدتها پیش خاک می خورد، ادامه داد: در این مدت روزانه چند ساعتی به بافتن قالی مشغول شدم که علاوه برگذران وقت و بافتن قالی نیمه تمام، کرونا باعث شد دختران نیز علاقه مند شوند و با من پای دار بنشینند و قالیبافی یاد بگیرند.

قاسمی در ادامه با یان اینکه توجه به تعمیرات جزئی خانه و وسایل از سرگرمی های همسرم شده است، افزود: قرنطینه خانگی باعث شد همسرم نیزازاین فرصت برای مطالعه استفاده کند.

خبازی از شهروندان دیگر اهل ارومیه با اشاره به سختی های دوران قرنطینه گفت: کرونا باعث شد دیگر نتوانم به دیدن اقوام بروم اما گاه برای رفع این دلتنگی از طریق فضای مجازی به شکل تصویری در ارتباط بودیم.

وی از دیگر مشکلات دوران قرنطینه را بخور و بخواب و تنبلی و چاقی عنوان کرد و افزود: بعد ازانجام کارهای روزمره و خیاطی و تماشای تلویزیون ساعتی را به نرمش و ورزش در منزل از طریق اپلیکیشن ورزشی که نصب کرده ام، سپری می کنم که علاوه بر گذاران وقت و تحرک برای سلامتی، بر روحیه ام نیز اثر مثبتی گذاشته است.

این بانوی جوان ادامه داد: در این مدت از طریق فضای مجازی مهارت جدید نیز یادگرفتم وعلاوه برآموزشهای شبکه های اجتماعی به صورت آنلاین نیز در دورهای آموزشی شرکت کردم.

فریدی پدر ۳ فرزند نیز در گفت و گو با ایسنا با اشاره به چالشها و تجارب روزهای قرنطیه خانگی خانواده خود افزود: اگرچه روزهای قرنطینه به سختی سپری می شود اما با همکاری مادر خانواده کارهای متفاوتی با بچه ها انجام دادیم که این قرنطینه برای خانواده ما فرصتی مغتنم برای وقت گذراندن با فرزندانمان تبدیل شده است که شاید مدتها بود به دلیلی مشغله از توجه به آنها غافل شده بودیم.

وی ادامه داد: گرچه بچه ها گاه بی حوصله شده وبیرون رفتن را بهانه ای برای بداخلاقی های خود می کنند اما با اجرای نمایش عروسکی، پانتومیم و بازی های قدیمی مثل اسم و فامیل زمانهای شادی را برای هم ایجاد کردیم.

کووید ۱۹ ویروسی است که به سرعت در حال انتشار است و متخصصین امربا توجه به نبود واکسن و داروی مختص این بیماری، رعایت الزامات بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و قرنطینه خانگی را راهکار بسیار مفیدی در قطع زنجیره انتقال اعلام کردند اگرچه بسر بردن در چنین شرایطی چالشهای بسیاری در بین خانواده ها و رده های سنی متفاوت به دنبال داشته است اما این میهمان ناخوانده‌ای به زودی از بین خواهد رفت و خاطرات تلخش را نیز با خود خواهد برد، و باید این فرصت‌های کرونایی را مغتنم شمرده و زمان بیشتری را برای در کنار خانواده بودن اختصاص دهیم و قدردان نعمت‌هایی که غرق در آن بودیم و گاهی نادیده می گرفتیم، باشیم.

انتهای پیام

مدیر سایت

سایت خبری تحلیلی عکس پارس رسانه ای مستقل محسوب می‌شود که فارغ از هرگونه خط مشی سیاسی سعی در انعکاس اخبار ایران و جهان با هدف محترم شناختن حق دانستن برای مردم دارد.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *