/یادداشت /تاب‌آوری و ویروس کرونا

ویروس کرونا به جهانیان و اقتصادها یادآور شد که درجه تاب‌آوری و میزان آمادگی برای رویارویی با نااطمینانی­‌ها و شوک­‌های برون‌زا، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و کشورهایی که این توانمندی را طی سال­‌ها در خود ایجاد کرده­‌اند، لطمات کمتری را از چنین شوک‌­هایی تجربه خواهند کرد.

به گزارش وب‌سایت خبری تحلیلی پارس، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، در یادداشتی نوشت:‌ «شیوع ویروس کرونا طی ۲ ماهه اخیر در جهان و درگیری بیش از ۲۰۰ کشور و منطقه با این مهمان ناخوانده، تلنگری به همه جوامع بود که آمادگی در برابر مخاطرات و مواجهه اصولی با شوک‌­های برون‌زا، لازمه عبور با حداقل هزینه از شرایط حادث شده است. ویروس کرونا به جهانیان و اقتصادها یادآور شد که درجه تاب‌آوری و میزان آمادگی برای رویارویی با نااطمینانی­‌ها و شوک­‌های برون‌زا، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و کشورهایی که این توانمندی را طی سال­‌ها در خود ایجاد کرده­‌اند، لطمات کمتری را از چنین شوک‌­هایی تجربه خواهند کرد. شوک­‌های برون‌زا هر زمان به شکلی بروز می­‌یابند. اما آن چه باید از این شوک‌­ها آموخت آن است که همه آنها کمابیش عواقب و پیامدهای گسترده‌­ای دارند و عبور کم‌هزینه از آنها نیازمند داشتن تفکر تاب­‌آوری است. بررسی­‌ها و مطالعات مختلف در خصوص شوک­‌هایی در این حد وسیع نشان می­‌دهد که همه کشورهایی که در مدت زمان کمتری توانسته­‌اند به حالت عادی برگردند، دارای چنین نگرش و بینشی بوده‌­اند.

در ادبیات موضوع تاب‌­آوری به این نکته مهم اشاره می‌­شود که کشورهایی که ساختارهای تولیدی خود را تقویت می­‌کنند و ساختارهای انگیزشی در جهت تقویت بنیه تولیدی و بویژه تولیدات صنعتی کشورشان است، سریع­‌تر قادر به بازگشت به حالت قبل از شوک خواهند بود. به عبارتی بنیه تولیدی کشورها در تعیین میزان تاب‌­آوری و مواجهه اصولی با شرایط ناگوار بسیار اثرگذار است.

در این میان نگاهی به اقتصاد کشورمان حاکی از آن است که شرایط فعلی با آن چه برای دستیابی به تاب­‌آوری مورد نیاز است، فاصله دارد. کشور در شرایطی گرفتار ویروس کرونا شده که قبل از شیوع این بیماری نیز با انبوهی از مشکلات و بحران‌های داخلی و تحریم‌های ظالمانه مواجه بوده است؛ به‌ طوری‌ که بر اساس آمار ارائه شده توسط مرکز آمار، رشد اقتصادی ۹ ماهه نخست سال ۱۳۹۸، منفی ۷.۶ درصد و رشد اقتصادی بدون نفت نیز تقریباً صفر درصد ثبت شده است و بر اساس گزارش تاب‌آوری ۲۰۱۹، ایران در بین ۱۳۰ کشور، رتبه ۱۲۰ را در این شاخص کسب‌ کرده است. به عبارتی آمارها به ما می­‌گویند که اقتصادی شکننده داریم و در برابر تکانه‌های احتمالی ناتوان از تطبیق بموقع با شرایط بحرانی خواهیم بود. حال شیوع کرونا در اقتصاد کشور، ضمن بر هم زدن بسیاری از معادلات و پیش‌بینی‌ها، از تحمیل شرایط سخت‌تر بر اقتصاد کشورمان حکایت می‌کند.

به نظر می‌­رسد در شرایط کنونی که کشور با انواع و اقسام تنگناها روبه‌رو است، خروج از این بحران نیز سخت خواهد بود. لذا دولت محترم و قوای سه‌گانه باید طرحی نو دراندازند. نجات بخش­‌های مولد کشور باید در دستور کار دولت قرار گیرد و این مهم اتفاق نخواهد افتاد مگر با طراحی برنامه­‌ای جامع و شفاف در راستای حل و فصل مشکلات بخش­‌های مولد اقتصاد. در این مسیر همکاری قوای سه‌گانه همسو و هم­‌جهت با هم باید صورت پذیرد و یک صدای واحد از سوی نظام شنیده شود. در این مسیر اتاق ایران نیز به عنوان نماینده بخش خصوصی و مشاور ۳ قوه، همراه و همگام با حاکمیت خواهد بود.»

انتهای پیام

مدیر سایت

سایت خبری تحلیلی عکس پارس رسانه ای مستقل محسوب می‌شود که فارغ از هرگونه خط مشی سیاسی سعی در انعکاس اخبار ایران و جهان با هدف محترم شناختن حق دانستن برای مردم دارد.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *