کرونا و مراقبت از بیماران دارای اختلالات خونی

فوق تخصص خون و آنکولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر این که اهدای خون در روزهای پاندمی کرونا هیچ منعی ندارد، گفت: سیستم درمان این روزها و حتی بیش از گذشته به خون و فرآورده‌های خونی نیاز دارد بنابراین لازم است افرادی که به طور معمول خون اهدا می‌کردند با خیال راحت و بدون نگرانی این روند را ادامه دهند.

به گزارش وب سایت خبری تحلیلی پارس، دکتر سید امیر شیخ الاسلامی با بیان اینکه نتیجه آزمایشات گروهی از مبتلایان به کرونا گواه اختلال در گلبولهای سفید است، افزود: در این اختلالات درصدی از افراد دچار افزایش و مابقی دچار کاهش گلبول سفید می‌شوند.

به گفته استادیار بیمارستان امام حسین(ع) گروه‌هایی که دچار کاهش تعداد گلبول‌های سفید می‌شوند، غالبا در گروه بیماران لنفوپنیا قرار دارند.

فوق تخصص خون و آنکولوژی دانشگاه ادامه داد: روند بررسی بیماران نشان می‌دهد شرایط کلی پیشرفت بیماری کووید ۱۹ در افرادی که در ابتدای درمان و یا با پیشرفت بیماری دچاره افت گلبول سفید می‌شوند، حادتر از سایرین است.

دکتر شیخ الاسلامی با بیان این که ممکن است برخی بیماران با ابتلابه کرونا در پلاکت‌های خونی نیز دچار مشکل شوند، خاطرنشان کرد: در این بیماران معمولا افت پلاکت به صورت اولیه ایجاد نمی‌شود، مگر این که سیر بیماری حاد و پیشرفته شود.

عضو هیت علمی دانشگاه افت پلاکت در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ را به عنوان فاکتوری منفی کننده عنوان کرد و توضیح داد: مبتلایان به لنفوپنیا که دچار ویروس کرونا شده‌اند، نیاز به مراقبت‌های درمانی و پزشکی ویژه‌تری دارند.

کرونا باعث کم خونی نمی‌شود

وی با بیان این که تاکنون تحقیقاتی مبنی بر این که ابتلا به کرونا باعث ایجاد کم خونی میشود منتشر نشده است، گفت: صرفا بیمارانی که در طول بیماری دچار افزایش شدید پیشروی ویروس و یا باکتری در خون می‌شوند، به صورت حاد ممکن است دچار افت هموگلوبین شوند.

دکتر شیخ الاسلامی خاطرنشان کرد: اگر افرادی که کم خونی شدید دارند به کرونا مبتلا شوند و  در سیر درمان خود، عوارض گوارشی و خونریزی‌های گوارشی نیز پیدا کنند، با افت هموگولوبین روبرو خواهند شد و ممکن است مشکلات جدی‌تری دراین افراد ایجاد شود.

فوق تخصص خون و آنکولوژی دانشگاه تاکید کرد: افرادی که از فقر آهن شدید خون رنج می‌برند باید بیش از سایرین مراقب سلامت خود باشند چرا که در صورت ابتلا به کرونا روند درمان در این بیماران کندتر از سایرین خواهد بود.

شدت بیماری در گروه خونی A  نسبت به سایرین بیشتر است

وی با اشاره به این که شدت بیماری در گروه خونی A  نسبت به سایرین بیشتر و در گروه خونی O شدت بیماری ضعیف تر است، خاطرنشان کرد: گروههای خونی A نباید نسبت به این موضوع دچار نگرانی شوند، چرا که مطالعات اولیه است ولی افرادی که  این گروه خونی را دارند باید بیشتر از سایرین از سلامتی خود مراقبت کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان این که تزریق خون برای مبتلایان به کرونا منعی ندارد، به اهداکنندگان خون یادآور شد: اهدا خون در روزهای پاندمی کرونا هیچ منعی ندارد و افراد می‌توانند به راحتی و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی خون اهدا کنند.

وی تاکید کرد: سیستم درمان این روزها و حتی بیش از گذشته به خون و فرآوردهای خونی نیاز دارد بنابراین لازم است افرادی که به طور معمول خون اهدا می‌کردند با خیال راحت و بدون نگرانی این روند را ادامه دهند.

وضعیت بیماری کرونا در افراد فاقد طحال

فوق تخصص خون و آنکولوژی دانشگاه در بخش دیگری از این گفت‌وگو  درباره افرادی که به هر دلیلی طحال خود را از دست داده‌اند نیز گفت: علیرغم این که برخی افراد به دلیل تروما، بیماری خونی و سایر بیماری‌ها طحال برداری شده‌اند، ولی مطالعات و یا تجربیاتی مبنی بر افزایش عفونت‌های ویروسی دراین افراد دیده نشده است.

وی افزود: با توجه به این که ریسک برخی از عفونت‌های باکتریال ممکن است در این افراد بالاتر از افراد معمول جامعه باشد و عفونت‌های ویروسی می‌تواند زمینه ساز عفونت‌های باکتریال باشد به این افراد توصیه می‌شود مراقبت‌های بهداشتی و پیشگیرانه را در بالاترین سطح انجام دهند.

مبتلایان به تالاسمی ماژور توصیه‌های بهداشتی را جدی بگیرند

به گفته این عضو هیئت علمی دانشگاه: مبتلایان به تالاسمی‌ها  خصوصا تالاسمی ماژور در گروه افراد با ریسک ابتلای بالا به کرونا قرار دارند و باید بیش از پیش مراقب حفظ سلامتی خود باشند.

دکتر شیخ الاسلامی در ادامه درباره مبتلایان به آنمی‌ها نیز خاطرنشان کرد: با توجه به این که این بیماری در نوار شمالی و جنوبی کشور شایع‌تر از سایر نقاط است ممکن است این افراد در ادامه ابتلا به کرونا دچار سندرم‌های حاد قفسه سینه شوند و به دلیل این که گلبول‌های قرمز فرمت و حالت طبیعی خود را از دست داده‌اند این افراد نیز در گروه افراد با ریسک بالای ابتلا قرار می‌گیرند.

وی در ادامه به افرادی که درصد هموگلوبین بالایی دارند نیز توصیه کرد در روزهای سخت کرونایی بیشتر توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنند.

افرادی که سه ماهه اول شیمی درمانی را می‌گذرانند، بیشتر مراقبت کنند

این فوق تخصص خون و آنکولوژی دانشگاه  در ادامه درباره گروه بزرگی از بیمارانی است که دچار بدخیمی‌های خونی هستند نیز، توضیح داد: افرادی که سه ماهه اول شیمی درمانی را می‌گذرانند به دلیل این که عوارض مستقیم داروهای شیمی درمانی بر مغز و استخوان است و این موضوع کارکردهای پلاکت‌ها را دچار اختلال می‌کند، باید با شدت و وسواس از سلامت خود در برابر کرونا محافظت کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: مبتلایان به بدخیمی های خونی نیز به دلیل اشکال عملکردی، ممکن است سیستم ایمنی ضعیف تری نسبت به سایرین داشته باشند بنابراین این افراد باید مراقبت ها و توصیه های بهداشتی را بیش از سایرین مورد توجه داشته  قرار دهند.

بخش شیمی درمانی بیمارستان امام حسین(ع) با نظارت‌های ویژه در حال فعالیت است

دکتر شیخ الاسلامی با بیان این که مراقبت‌های مربوط به سیستم درمانی در بیمارستان امام حسین(ع) با نظارت‌های خاص و ویژه‌ای انجام می‌شود، گفت: بخش شیمی درمانی و ورودی این بخش‌ها از سایر بخش‌های بیمارستان تفکیک شده و بیماران می‌توانند با آسودگی خاطر از خدمات شیمی درمانی استفاده کنند.

وی در خاتمه به افرادی که تحت کموتراپی قرار دارند توصیه کرد که از ضدعفونی کننده‌هایی با زمینه وایتکس و مواد سفید کننده استفاده نکنند چرا که ممکن است این افراد را دچار مشکلات و مخاطرات بیشتر ریوی کند.

انتهای پیام

مدیر سایت

سایت خبری تحلیلی عکس پارس رسانه ای مستقل محسوب می‌شود که فارغ از هرگونه خط مشی سیاسی سعی در انعکاس اخبار ایران و جهان با هدف محترم شناختن حق دانستن برای مردم دارد.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *