درک بهتر ترمیم غضروف‌ها با نگاه به ساختار چارگوش‌ماهی‌های کوچک

پژوهشگران “آزمایشگاه زیست‌شناسی دریایی” (Marine Biological Laboratory) در آمریکا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند با مطالعه ساختار چارگوش‌ماهی‌های کوچک و با الهام از ساختار آنها می‌توان در آینده راهی نوین برای غضروف درمانی (cartilage therapy) در انسان‌ها ایجاد کرد.

به گزارش  سایت پارس  و به نقل از فیز، تقریبا یک چهارم آمریکایی‌ها از التهاب مفصل یا آرتریت (Arthritis) رنج می‌برند و این موضوع بیشتر به دلیل آسیب دیدن غضروفی که از مفاصل محافظت می‌کند، رخ می‌دهد. همانطور که سنمان بالا می‌رود و یا زخمی می‌شویم، راهی برای رشد غضروف جدید نداریم. برخلاف انسان و سایر پستانداران، اسکلت کوسه‌ها، چارگوش ماهی‌ها و پرتوماهی کاملاً از غضروف ساخته شده‌اند و بدن آنها در بزرگسالی نیز همچنان به رشد غضروف ادامه می‌دهد.

تحقیقات این مطالعه که اخیرا در مجله” eLife” منتشر شده است، نشان می‌دهد که چارگوش ماهی‌های بالغ نه تنها رشد غضروف در بزرگسالی در بدن آنها متوقف نمی‌شود، بلکه بدن آنها می‌تواند به صورت خود به خود غضروف‌های آسیب دیده را ترمیم کند. این اولین نمونه شناخته شده از ترمیم غضروف در جاندار بالغ در یک ارگانیسم تحقیقاتی است. ارگانیسم تحقیقاتی موجودی است که دانشمندان طی مطالعه از آن استفاده می‌کنند. محققان هم چنین دریافتند که هیچ جای بافت اسکاری در غضروف تازه ترمیم شده چارگوش ماهی پس از ترمیم در آن ناحیه تشکیل نمی‌شود. جوشگاه به محل جوش خوردن زخم‌ها که در اثر تصادفات، اعمال جراحی و بیماری‌ها ایجاد می‌شوند، گفته می‌شود. در میان عامه واژه ترکیبی جای زخم بیشتر رایج است و در علم پزشکی واژه انگلیسی اِسکار (Scar) بکار گرفته می‌شود.

“اندرو گیلیس” (Andrew Gillis)، نویسنده ارشد این مطالعه گفت: چارگوش ماهی‌ها و انسان‌ها از ژن‌های یکسان زیادی برای ساخت غضروف استفاده می‌کنند؛ بنابراین اگر چارگوش ماهی‌ها قادر به ساخت غضروف هستند ما نیز باید قادر به انجام این کار باشیم.

محققان مجموعه‌ای از آزمایشات را بر روی چارگوش ماهی‌های کوچک (Leucoraja erinacea) انجام دادند و دریافتند که چارگوش ماهی‌های بالغ برای ایجاد غضروف جدید از نوع تخصصی نیایاخته یا سلول پروژنیتور (Progenitor cell‎) برخوردار هستند که به آنها در انجام این کار کمک می‌کند. محققان توانستند این سلول‌ها را شناسایی کنند و دریابند که چگونه غضروف جدید در بدن چارگوش ماهی‌های بالغ ایجاد می‌شود.

علت اهمیت این موضوع این است که درمان‌های کمی برای بازسازی غضروف در انسان‌ها وجود دارد و درمان‌هایی که وجود دارند نیز محدودیت‌های شدیدی دارند. همانطور که انسان‌ها رشد می‌کنند، تقریبا تمام غضروف آن‌ها به استخوان تبدیل می‌شود.

“گیلیس” در پایان گفت: ما اکنون در حال بررسی ژنتیک چارگوش ماهی‌ها هستیم تا نحوه ساختن غضروف در آنها را دریابیم.

این تحقیق هنوز در مراحل اولیه است، اما محققان امیدوارند که با درک اینکه کدام ژن‌ها در چارگوش ماهی‌های بالغ در طول ترمیم غضروف فعال هستند، بتوانند درک بهتری از این موضوع را که چگونه عملکرد رشد غضروف در آنها با انسان‌ها متفاوت است، به دست آورند.

انتهای پیام

مدیر سایت

سایت خبری تحلیلی عکس پارس رسانه ای مستقل محسوب می‌شود که فارغ از هرگونه خط مشی سیاسی سعی در انعکاس اخبار ایران و جهان با هدف محترم شناختن حق دانستن برای مردم دارد.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *