اگر آکروپولیس در ایران بود …

دستور تخریب دو طبقه فوقانی یک هتل بزرگ در آتن به دلیل خراب کردن چشم انداز مجموعه تاریخی آکروپولیس صادر شد.

به گزارش سایت پارس به نقل از گاردین، پس از اعترضات فراوان ساکنان شهر آتن در کشور یونان، هتلی پنج ستاره و مرتفعی که مانع از دیدن چشم‌انداز زیبای مجموعه تاریخی آکروپولیس شده بود ناگزیر است دو طبقه فوقانی خود را تخریب کند.

این هتل ۱۰ طبقه و پنج ستاره که ویژگی خاص آن تراس زیبا و بزرگ آن است بیش از یک سال است که فعالیت خود را آغاز کرده، اما شهروندان آتن که از خراب شدن چشم انداز زیبای آکروپولیس توسط این ساختمان بلند ناراحت بودند، این موضوع را در عالی‌ترین مراجع مرتبط در یونان پیگیری کردند و در نهایت موفق به دریافت دستور تخریب دو طبقه فوقانی این هتل شدند.

هتلی که چشم‌انداز آکروپولیس را برای برخی ساکنان آتن خراب کرده است

«کاستاس باکویانیس» شهردار آتن تصمیم شورای مرکزی باستان‌شناسی یونان به عنوان مهم‌ترین بازوی مشورتی این کشور در حفظ آثار تاریخی را بسیار شجاعانه خواند و گفت: “آکروپولیس قلب و روح و بخشی اساسی از میراث فرهنگی ماست و این بسیار مهم است که همه از آن لذت ببرند”.

این تصمیم پس از بیش از یک سال اعتراض به ساخت این هتل بلند در مقابل بنای تاریخی آکروپولیس گرفته شده که قدمت آن به پنج قرن پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردد. در نهایت شورای باستان شناسی یونان طی یک جلسه شش ساعته و مجازی اعلام کرد کرد که این کمیته تخصصی به اتفاق آراء به این نتیجه رسیده که این هتل چند میلیون دلاری باید ارتفاع خود را به نام حفاظت از آکروپولیس، نماد دموکراسی غرب کاهش دهد.

«لینا مندونی» ویز فرهنگ یونان نیز در این باره گفت: “وقتی آکروپولیس آسیب ببیند در اصل تمدن ما هم آسیب دیده است. آکروپولیس یک نماد است و تنها یک بنای تاریخی نیست و بر اساس دستور شواری مرکزی باستان شناسی یونان، ارتفاع این هتل که جلوی چشم‌انداز آکروپولیس را گرفته نباید بیش تر از ۲۴ متر باشد. این هتل هم‌اکنون با ارتفاع ۳۱.۵ متر بلندترین بنا در این منطقه است و از لحاظ اندازه از موزه جدید آکروپولیس نیز پیشی گرفته است.

هفته گذشته دادگاه عالی یونان نیز با صدور حکی دستور داد از این پس تمامی ساختمان‌ها در منطقه آکروپولیس حداکثر می‌توانند ۲۱ متر ارتفاع داشته باشند.

بنا بر این گزارش، نمونه های مشابه این اتفاق یعنی ساخت‌وساز در حریم بناهای تاریخی و حتی جهانی در کشور دست‌کم به تعداد انگشتان یک دست می‌رسند، سرای قاجاری دلگشا که از سال ۹۰ در گیرو دار تخریب بود و بعد از آن آسمان‌خراشی که جای او را گرفت و با بالا رفتن این مجتمع تجاری که هم‌نام همانِ سرای قاجاری هم بود به نقضِ حریمِ کاخ جهانی گلستان منجر شد، هر چند قرارها بر کاهش تعداد طبقات بود و بخشی از کار هم انجام شد، اما «سرای دلگشا» هنوز باید به احترام کاخ جهانی گلستان پایین بیاید.

کاخ گلستان نه تنها از ضلع غربی، بلکه در ضلع جنوب شرقی نیز با با تعرض روبه رو شد، تخریبِ مغازه‌ای نسبتا قدیمی و گرفتن مجوزی بالاتر از حد ارتفاع حریم کاخ جهانی گلستان، بار دیگر این مجموعه را سر زبان‌ها انداخت و هنوز هم متولیان میراثی درگیرِ مجوزی هستند که برای بالا رفتن عمارتِ شمس العماره‌ی جدید صادر شده است.

از نمونه‌ی دیگر از این تعرض‌ها می‌توان به تخریب کاروانسرای تاریخی «تحدید» در اصفهان و بالا رفتن مجتمعی تجاری با ارتفاعی بیش از حدِ مجاز از میدان نقش جهانِ اصفهان اشاره کرد، ساختمانی تجاری که ارزیاب یونسکو بعد از دیدنش، میدان نقش جهان اصفهان را در فهرست میراث درخطر یونسکو قرار داد و این عملکرد توانست بخش زیادی از این تهدید را کمرنگ کند.

ساخت هتلی در حریم ارگ کریمخانی در شیراز نیز، نمونه‌ی دیگری از تهدیدهایی است که به عرصه و حریم بناهای تاریخی کشور تعرض کرده است، هر چند نخست میراث فرهنگی استان فارس به خدشه وارد کردن هتل نسبت به ارگ کریمخانی واکنش نشان داد و آن را غیرقانونی اعلام کرد و کارها مدتی متوقف شدند، اما در اواخر سال گذشته این هتل به کار خود ادامه داد و تعرضِ به ارگ کریمخانی همچنان دارد، هر چند میراث فرهنگی استان، در لفافه به الزامِ تامین زیرساخت‌های گردشگری در استان تاکید دارد.

انتهای پیام

مدیر سایت

سایت خبری تحلیلی عکس پارس رسانه ای مستقل محسوب می‌شود که فارغ از هرگونه خط مشی سیاسی سعی در انعکاس اخبار ایران و جهان با هدف محترم شناختن حق دانستن برای مردم دارد.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *