پژوهش‌ها در آمریکا رمدسیویر را در درمان کووید-۱۹ موثر خواند

در آمریکا بر اساس نتایج به دست آمده از آزمایش‌های بالینی، داروی رمدسیویر برای درمان کووید-۱۹ مثبت ارزیابی شده و این امر امیدواری‌هایی برای مقابله با این بیماری ایجاد کرده است و به نظر می رسد استفاده از این دارو در اروپا نیز احتمالا به زودی مجاز شود.

به گزارش سایت پارس، براساس مطلب منتشر شده در مجله پزشکی “New England Journal of Medicine” استفاده از داروی رمدسیویر تا ۳۰ درصد دوره درمان مبتلایان به کووید-۱۹ را کاهش می‌دهد. در پژوهش‌های “موسسه ملی بیماری‌های آلرژیک و عفونی” ۱۰۶۳ بیمار کرونایی از آمریکا، اروپا و آسیا شرکت کردند.

رمدسیویر در اصل دارویی برای درمان ابولا است؛ اما آن دسته که از بیمارانی که از رمدسیویر استفاده کردند، ظرف ۱۱ روز و بقیه بعد از ۱۵ روز بهبود پیدا کردند. پژوهش‌ها نشان دادند که این دارو زمانی موثر است که بیمار هنوز به دستگاه تنفس مصنوعی وصل نشده است. به همین دلیل نیز تجویز رمدسیویر در مراحل ابتدایی بیماری توصیه می‌شود.

بر اساسا نتایج تحقیقات به عمل آمده حدود هفت درصد بیمارانی که ظرف دو هفته از رمدسیویر برای درمان آنها استفاده شد، و نزدیک به ۱۲ درصد از آنها که شبه دارو دریافت کرده بودند، جان خود را از دست دادند. به همین دلیل محققان می‌گویند که پژوهش‌ها هنوز درباره میزان جلوگیری از مرگ مبتلایان به کووید-۱۹ به نتیجه روشنی نرسیده و این نشان می‌دهد این دارو به تنهایی برای نجات جان بیماران کافی نیست.

آنتونیو فاوسی، رئیس “موسسه ملی بیماری‌های آلرژیک و عفونی” و مشاور کاخ سفید در ماه گذشته میلادی در یک سخنرانی از تاثیرات مثبت این دارو گفته بود. نتیجه تحقیقات اخیر تاییدی است بر این سخنان. با این حال پژوهشگران تاکید می‌کنند که درمان موثر بیماری کووید-۱۹ تنها با مجموعه‌ای از داروهای ضد ویروس نتیجه می‌دهد.

رمدسیویر در ویروس نفوذ می‌کند و مانع از تکثیر آن می‌شود. اداره غذا و دارو آمریکا (FDA) از روز اول مه اجازه استفاده از رمدسیویر را برای درمان کرونا داد و به دنبال آن ژاپن. انتظار می‌رود که آژانس دارویی اروپا (EMA) نیز استفاده از این دارو را به زودی مجاز کند.

انتهای پیام

مدیر سایت

سایت خبری تحلیلی عکس پارس رسانه ای مستقل محسوب می‌شود که فارغ از هرگونه خط مشی سیاسی سعی در انعکاس اخبار ایران و جهان با هدف محترم شناختن حق دانستن برای مردم دارد.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *