افزایش دما علت اصلی کاهش حجم آب و تراز دریاچه ارومیه

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی، گفت: افزایش دما علت اصلی کاهش حجم آب و تراز دریاچه ارومیه طی روزهای اخیر است.

به گزارش سایت پارس، فرهاد سرخوش ، با اشاره به کاهش تراز دریاچه ارومیه، افزود: علت اصلی کاهش حجم آب و تراز دریاچه ارومیه طی روزهای اخیر با وجود ورودی رودخانه‌ها و رهاسازی آب سدها، همین افزایش متوسط دما و تبخیر بیشتر آب بوده و پیش‌بینی می‌شود طبق روال هر ساله در طول فصل گرما بخشی از حجم آب دریاچه تبخیر شود.

وی با بیان این‌که، دمای هوا در آذربایجان‌غربی از ابتدای خرداد سال‌جاری نسبت به میانگین بلندمدت ۵.۳ درجه سلسیوس افزایش داشته است، افزود: بنا بر انتشار آخرین بولتن خبری دمایی کشور توسط سازمان هواشناسی منتهی به ۴ خرداد سال‌جاری، شرایط دمایی سال آبی جاری به‌گونه‌ای است که در استان‌های آذربایجان غربی و شرقی به ترتیب ۵.۳ و ۴.۷ درجه سلسیوس نسبت به مشابه بلندمدت شاهد افزایش دما بوده‌ایم. این در حالی است که میانگین کشوری دما از ابتدای خرداد تا ۴ خرداد سال‌جاری نسبت به میانگین بلندمدت تنها  ۰.۶ افزایش یافته است.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی ادامه داد: به‌طور متوسط دمای هوا در کشور از ابتدای بهار تاکنون نسبت به میانگین بلندمدت، ۰.۵ درجه کاهش داشته، در حالی‌که استان‌های آذربایجان‌غربی و شرقی به ترتیب افزایش دمای ۱ و ۰.۳ درجه‌ای را تجربه کرده‌اند.

سرخوش تصریح کرد: آذربایجان‌غربی و شرقی به ترتیب رتبه‌های اول و سوم میانگین افزایش دما از ابتدا تا ۴ خرداد را به خود اختصاص داده‌اند.

انتهای پیام

مدیر سایت

سایت خبری تحلیلی عکس پارس رسانه ای مستقل محسوب می‌شود که فارغ از هرگونه خط مشی سیاسی سعی در انعکاس اخبار ایران و جهان با هدف محترم شناختن حق دانستن برای مردم دارد.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *