کیت‌های تشخیصی فعلی، ویروس جهش یافته کرونا را تشخیص می دهند

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این که کیت‌های آزمایشگاهی دو هدف ژنی مختلف را همزمان در نواحی مختلف مورد شناسایی قرار می‌دهد، خاطرنشان کرد: احتمال افزایش میزان خطای منفی کاذب آزمایشگاهی  در کیت‌های موجود حتی در ویروس جهش یافته بسیار کم است.

به گزارش سایت عکس پارس ، دکتر علیرضا ناجی با اشاره به این که تست‌های شناسایی ویروس کرونا پایه مولکولی دارند اظهارکرد: تست های PCR از طریق نمونه‌های تنفسی تهیه شده و از روش‌های گوناگون از جمله سواب بینی-حلقی، حلقی و یا غرغره گلو و نمونه خلط سینه انجام می‌شود، نتایج این تست‌ها عموما ظرف چند ساعت تا دو روز قابل دسترسی است.

وی با بیان این که هدف‌های ژنی برای شناسایی کرونا مورد استفاده قرار می‌گیرد، افزود: کیت‌های PCR معمولا بر اساس ژن N(نوکلئوپروتئین) ، ژن E(انولوپ) و ژن ناحیه پلیمر طراحی می‌شوند.

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه با تاکید بر این که جهش‌های شناسایی شده در ویروس کرونا در نقاط حساسی که کیت‌ها این مناطق را مورد بررسی قرار می‌دهند تغییرات چندانی نداشته است، گفت: تغییراتی که اهداف ژنی ویروس کووید ۱۹ را مورد بررسی قرار می‌دهند بسیار جزئی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه  با اشاره به این که کیت‌های آزمایشگاهی دو هدف ژنی مختلف را همزمان در نواحی مختلف مورد ارزیابی و مورد شناسایی قرار می دهد، خاطرنشان کرد: احتمال افزایش میزان خطای منفی کاذب آزمایشگاهی در کیت‌های موجود و حتی در ویروس جهش یافته بسیار کم است.

وی با بیان این که در حال حاضر روش‌های شناسایی کرونا با استفاده از کیت‌های PCR همچنان موثر است، خاطرنشان کرد:  ویروس‌ها میل شدیدی به بقا در طبیعت دارند و بر همین اساس مدام تغییر شکل می‌دهند، بنابراین باید تغییرات ژنتیکی ویروس ها در بازه های زمانی کوتاه مدت مورد بازنگری قرار بگیرد.

دکتر ناجی با تاکید بر این که روش‌های پیشگیری از کرونا همچنان ثابت و مشخص است، افزود: روش‌های پیشگیری  تغییر نمی‌کنند بلکه باید اهتمام دولت‌ها و مردم برای قطع زنجیره کرونا و انجام رفتارهای متعهدانه بیش از پیش مورد توجه باشد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی توجه به برنامه‌های درمانی، افزایش حداکثری میزان تست های اختصاصی کرونا،  ایزولاسیون، شناسایی و قرنطینه کردن مبتلایان به کرونا و موارد تماس آنها و اجرای سریعتر برنامه واکسیناسیون را راهکار مناسبی برای کاهش بار بیماری در جامعه دانست.

انتهای پیام

مدیر سایت

سایت خبری تحلیلی عکس پارس رسانه ای مستقل محسوب می‌شود که فارغ از هرگونه خط مشی سیاسی سعی در انعکاس اخبار ایران و جهان با هدف محترم شناختن حق دانستن برای مردم دارد.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *