آغاز غرق کردن سرورهای مایکروسافت در مایع

مایکروسافت سیستم خنک‌کننده‌ی جدیدی برای سرورهایش طراحی کرده که شامل مایعی فلوئوروکربنی است. این سیستم فعلا به‌صورت محدود آزمایش می‌شود.

به گزارش سایت عکس پارس ، آن‌طور که ورج می‌نویسد، مایکروسافت اعلام کرده است به‌تدریج سرورهایش را در مایع غوطه‌ور می‌کند تا عملکرد و مصرف انرژی آن‌ها را بهبود دهد. یک رک از سرورهای مایکروسافت اکنون غوطه‌ور شده و ظاهرا برای پردازش بار تولید مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فرایند غوطه‌ور ساختن سرور در مایع چند سال است که در صنعت استفاده می‌شود، بااین‌حال مایکروسافت ادعا می‌کند «نخستین ارائه‌دهنده‌ی سرویس ابری در دنیا است که فرایند خنک‌سازی دو بخشی متکی‌بر غوطه‌وری را در محیطی تولیدی» پیاده‌سازی می‌کند.

فرایند خنک‌سازی از طریق غوطه‌ورسازی کامل رک‌های سرور در مایع غیر رسانایی که به‌شکل ویژه تولید می‌شود انجام می‌گیرد. این مایع مبتنی‌بر فلوئوروکربن مستقیما با قطعات برخورد می‌کند و گرما را از آن‌ها می‌گیرد. در واقع مایع پس از برخورد به قطعات به نقطه‌ی جوش پایین‌تری (۵۰ درجه‌ی سانتی‌گراد) می‌رسد، سپس مجددا تبدیل به مایع می‌شود. در این نوع سیستم، فرایند خنک‌سازی در چرخه‌ای ثابت بارها و بارها تکرار می‌شود و هزینه‌ی شرکت‌ها پایین می‌آید؛ زیرا برای حرکت دادن مایع به انرژی نیاز نیست و کندانسور نیاز به خنک‌کننده ندارد.

نحوه عملکرد سیستم خنک کننده سرور در مایع مایکروسافت

مایعِ جوشان در اطراف سرورهای مایکروسافت

کریستین بلادی، قائم‌مقام گروه توسعه‌ی پیشرفته‌ی دیتاسنتر در مایکروسافت، می‌گوید این سیستم اساسا مثل وان حمام است و ادامه می‌دهد: «رک سرور در داخل محفظه قرار می‌گیرد و آنچه می‌بینید جوشیدن مایع است، مثل جوشیدن آب در داخل قابلمه. آبی که در قابلمه‌ی شما می‌جوشد دمایش به ۱۰۰ درجه‌ی سانتی‌گراد رسیده است، اما در سیستم خنک‌کننده‌ی ما، مایع در دمای ۵۰ درجه‌ی سانتی‌گراد می‌جوشد».

در سال‌های اخیر ماینرهای رمزارز از این نوع سیستم خنک‌کننده‌ی متکی‌بر مایع استفاده کرده‌اند تا بتوانند به‌شکلی بهینه بیت کوین و دیگر رمزارزها را استخراج کنند. اقدام ماینرها ایده‌ی استفاده از سیستم خنک‌کننده‌ی مشابهی را به مایکروسافت داد.

در حال حاضر اکثر دیتاسنترها با هوا خنک می‌شوند؛ در دیتاسنترها از هوای بیرون استفاده و دمای آن در فرایند تبخیر به زیر ۳۵ درجه‌ی سانتی‌گراد برده می‌شود. این فرایند را در اصطلاح خنک‌کنندگیِ تبخیری می‌نامند. مشکل فرایند خنک‌کنندگی تبخیری، نیاز آن به استفاده از آب فراوان است. مایکروسافت می‌گوید سیستم خنک‌کننده‌ی جدیدش به‌گونه‌ای طراحی شده که مصرف آب را کاهش دهد. شرکت ردموندی می‌گوید: «این سیستم احتمالا خواهد توانست نیاز به مصرف آب در دیتاسنترها را از بین ببرد و به همین دلیل برای ما اهمیت زیادی دارد».

محفظه‌های سرور به مایکروسافت امکان می‌دهند قطعات سخت‌افزاری را در فاصله‌ی نزدیک‌تری به هم متصل کند تا در بلندمدت فضای مورد نیاز برای استفاده از سرورها کاهش یابد. مایکروسافت سیستم خنک‌کننده‌ی جدیدش را به‌صورت محدود آزمایش می‌کند و قصد دارد در آینده به‌شکل گسترده‌تر سراغ استفاده از آن برود. ردموندی‌ها می‌خواهند میزان اثرگذاری سیستم جدیدشان را به دقت مورد بررسی قرار دهند.

کانتینر ویژه مایکروسافت برای سیستم خنک کننده سرور در مایع

کانتینرهای ویژه‌ی مایکروسافت برای سیستم خنک‌کننده‌ی مبتنی‌بر مایع

مایکروسافت پیش‌تر سابقه‌ی انجام کار مشابهی را در قالب پروژه‌ی نِیتیک داشت. این شرکت در پروژه‌ی نیتیک یک دیتاسنتر کامل را به اعماق دریای اسکاتلند فرستاد تا ۸۶۴ سرور و ۲۷٫۶ پتابایت حافظه‌ی ذخیره‌سازی را در آب غوطه‌ور کند. آزمایش غوطه‌ورسازی دیتاسنتر با موفقیت به اتمام رسید و میزان خرابی دیتاسنتر غوطه‌ور در آب مایکروسافت تنها یک‌هشتم خرابی دیتاسنتر ساکن روی زمین بود. مایکروسافت می‌گوید انتظار دارد به‌لطف سیستم خنک‌کننده‌ی جدیدش اتفاق مشابهی برای دیتاسنترها رخ دهد. به‌لطف مایع، اکسیژن و رطوبت (دو عاملی که باعث خوردگی می‌شوند و خرابی سیستم به بار می‌‌آورند) از معادله خارج می‌شوند.

بخشی از تلاش مایکروسافت برای طراحی سیستم خنک‌کننده‌ی جدیدش، در راستای مقابله با کمبود آب انجام گرفته است. مایکروسافت گفته است که می‌خواهد تا سال ۲۰۳۰ میزان استفاده‌ی مجدد از حجم مشخصی از آب را بالا ببرد و به‌طور کلی مصرف آب را در عملیات‌هایش کاهش دهد.

آمار می‌گویند مایکروسافت در سال ۲۰۱۹ بالغ‌بر هشت میلیون متر مکعب آب را از سیستم‌های شهری و دیگر منابع محلی دریافت کرده است؛ این عدد در سال ۲۰۱۸ اندکی بیش از هفت میلیون متر مکعب بود. مایکروسافت گفته است که برنامه دارد مصرف آب را به صفر برساند.

انتهای پیام

مدیر سایت

سایت خبری تحلیلی عکس پارس رسانه ای مستقل محسوب می‌شود که فارغ از هرگونه خط مشی سیاسی سعی در انعکاس اخبار ایران و جهان با هدف محترم شناختن حق دانستن برای مردم دارد.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *