ایران می‌گوید آمریکا باید بیش از ۱۵۰۰ تحریم را تا ۶ هفته دیگر لغو کند

به گزارش سایت عکس پارس سایت خبری بی بی سی فارسی نوشت : عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه و مذاکره کننده ارشد اتمی ایران می‌گوید تا شش هفته دیگر که از زمان توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی باقی مانده، آمریکا باید ۱۵۰۰ تحریم را رفع کند؛ در غیر این صورت به گفته او وضعیت “سخت” می‌شود.

آقای عراقچی درباره اهمیت مهلت زمانی ۶ هفته که نزدیک به انتخابات ریاست جمهوری ایران است گفت: “برای ما بیش از آنکه انتخابات اهمیت داشته باشد، این مهم است که ما با آژانس انرژی اتمی توافقی سه ماهه انجام داده‌ایم که یک ماه و نیم از آن گذشته و یک ماه و نیم دیگر از آن باقی مانده است”.

اشاره آقای عراقچی به توافق سه ماهه و موقت آژانس است که بر اساس آن ایران پذیرفته علیرغم توقف اجرای پروتکل الحاقی و کاهش سطح بازرسی‌های این نهاد، اجازه دهد دوربین‌های نظارتی به فعالیت خود ادامه دهند.

در پایان سه ماه اگر تحریم‌های آمریکا رفع شده باشد، اطلاعات ذخیره شده دوربین‌ها در اختیار بازرسان قرار می‌گیرد و سطح بازرسی‌ها دوباره افزایش می‌یابد؛ در غیر این صورت اطلاعات دوربین‌ها از بین برده می‌شود. نیمی از زمان توافق سه‌ماهه ایران و آژانس سپری شده و تنها ۶ هفته از آن باقی مانده است.

آقای عراقچی به پرس تی‌وی، تلویزیون انگلیسی زبان حکومت ایران گفته “اگر این توافق منقضی شود، وضعیت پروتکل الحاقی خود تبدیل به یک موضوع جدی می‌شود و چون آژانس ثبات و استمرار دانش و نظارت خود را از دست خواهد داد، ما در موقعیت متفاوتی قرار خواهیم گرفت. فکر می‌کنم این درک همه اعضای برجام است که باید قبل از قرار گرفتن در آن وضعیت سخت، به نتیجه برسیم”.

عراقچی

در حال حاضر ایران و آمریکا به میزبانی وین پایتخت اتریش و به طور غیرمستقیم و با واسطه اتحادیه اروپا و دیگر اعضای برجام یعنی بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه مشغول مذاکره برای رفع تحریم در برابر اعمال محدودیت مجدد بر برنامه اتمی هستند.

طرف‌های مذاکره می‌گویند مذاکرات اخیر آنها پیشرفت‌هایی داشته و طرف‌ها اواخر این هفته دوباره برای تماس‌های بیشتر به وین باز خواهند گشت.

انریک مورا، مدیر سیاسی سازمان روابط خارجی اتحادیه اروپا که میزبانی نشست وین را برعهده داشت، شنبه در توییتر نوشت که هنوز اعتماد لازم بین طرفین برای پیش بردن مذاکرات صورت نگرفته است.

آقای مورا نوشت:‌ ”بعد از این همه رفتار غیرمنطقی، باید محتاطانه اقدام به اعتمادسازی کرد و دو طرف باید به این درک برسند که این به نفع آنهاست. هنوز به این وضع نرسیده ایم. ”

آمریکا می خواهد که در برابر رفع تحریم‌های ایران، این کشور دوباره به تعهدات خود بازگردد یعنی غنی‌سازی ۲۰ درصدی را متوقف کند، ذخایر اورانیوم غنی شده خود را کاهش دهد و با اجرای پروتکل الحاقی، سطح بازرسی‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی را بالا ببرد.

در برابر ایران می‌خواهد قبل از عمل به این اقدامات، آمریکا تحریم‌های دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ را رفع کند و به ایران فرصت دهد رفع این تحریم‌ها در عمل را بسنجد تا این کشور اطمینان حاصل کند، موانع تحریم در عمل برداشته شده است.

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران گفته است که “من به عنوان دیپلمات خوشبین هستم” و مقام‌های آمریکایی هم گفته‌اند مذاکرات در مسیری “سازنده” قرار دارد اما “خواسته‌های حداکثری ایران” ممکن است موانعی در ادامه راه ایجاد کند.

ایالات متحده گفته است که قصد واشنگتن از رفع تحریم ایران و بازگشت به توافق هسته‌ای برجام، شروع مذاکرات با ایران در زمینه موشک‌های بالستیک و سیاست‎‌های منطقه‌ای تهران است؛ اما ایران گفته این موضوعات “خط قرمز” است و هرگز بر سر آن با هیچ کشوری مذاکره نخواهد کرد.

انتهای پیام

مدیر سایت

سایت خبری تحلیلی عکس پارس رسانه ای مستقل محسوب می‌شود که فارغ از هرگونه خط مشی سیاسی سعی در انعکاس اخبار ایران و جهان با هدف محترم شناختن حق دانستن برای مردم دارد.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *