کاهش مراجعان سرپایی و فوتی‌ها در استان تهران با شیب اندک

فرمانده عملیاتی ستاد مقابله با کرونا استان تهران با اشاره به کاهش مراجعان سرپایی و فوتی‌ها با شیب اندک تاکید کرد: با توجه به عبور سوش «لامبدا» از مرزهای آمریکای لاتین و مرکزی و مشاهده آن در کشور ایتالیا و فرانسه باید مراقبت کنیم تا این سوش وارد کشور نشود.

به گزارش ایسنا، سایت عکس پارس، علیرضا زالی در جلسه ستاد مقابله با کرونا استان تهران گفت: گزارشات نشان می دهد با شروع هفته جاری کاهشی در مراجعان سرپایی را تجربه می کنیم که نویدبخش کاهش تعداد بستری و مرگ و میر در هفته های آینده است البته در تهران میزان رسیدن به کاهش تعداد بستری و مرگ و میر و کاهش مراجعان سرپایی بر اساس تجربه در پیک های قبلی به طور متوسط با ۱۲ روز تاخیر اتفاق می افتد. کاهش میزان یا ثبات بیماران در بخش مراقبت های ویژه نیز در پی این موضوع اتفاق خواهد افتاد. رشد میزان شاخص ترخیص نیز به گونه ای است که تراز بستری و تراز بیماران ترخیصی در استان تهران تغییراتی را تجربه کرده است؛ موضوعی که باید مورد ارزیابی و بررسی قرار گیرد.

فرمانده عملیاتی ستاد مقابله با کرونا استان تهران در بخش دیگری از صحبت های خود به سوش «لامبدا» اشاره و اظهارکرد: خاستگاه این جهش کشور پرو است و در حال حاضر ۵۲ کشور در آمریکای مرکزی و آمریکای لاتین گرفتار این سوش شده اند. هر چند که تعدادی ابتلا در کشور ایتالیا و فرانسه نیز گزارش شده است که نشان می دهد این سوش از مرزهای آمریکای لاتین و آمریکای مرکزی خارج شده، لذا باید مراقبت کرد چرا که سوش «لامبدا» متفاوت با سایر سوش ها است. باید مراقبت کرد که این سوش سوش غالب کشور ما نشود. متاسفانه این سوش واکسن گریزی و پاسخ به درمان های معمول را بیش از ۵۰ درصد نسبت به درمان متعارف و واکسن های موجود دارد و سرایت پذیری بسیار بالاتری دارد.

وی ادامه داد: در مورد سوش دلتا وقتی نقاط داغ کشور در هرمزگان گرفتار این سوش شدند، اگر محدودیت های بیشتری بود گسترش آن با شیب کمتری اتفاق می افتاد. جا دارد از نیروی انتظامی به دلیل سختی هایی که برای اجرای محدودیت های اخیر متحمل شده است، قدردانی کنم. به صورت متوسط در کشور در ایام تعطیلاتی که منتهی به پایان ساعت اداری روز شنبه بود بالغ بر ۴۵ تا ۴۸ درصد تردد بین استانی در کل کشور کاهش پیدا کرد. در استان تهران نیز در مسیر قم – تهران این عدد به ۷۳ درصد کاهش نسبت به سال قبل رسید. در مسیر تهران – قزوین – رشت نیز این عدد به قریب به ۷۰ درصد رسیده بود.

فرمانده عملیاتی ستاد مقابله با کرونا تاکید کرد: باید از اصناف در تعطیلات اخیر به علت همکاری قابل توجهشان تقدیر کنیم همچنین رشد چشمگیر واکسیناسیون در تهران اتفاق افتاده به شکلی که هر روز شاهد رشد فزاینده واکسیناسیون هستیم و باید از معاونان بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی تقدیر و تشکر کنیم.

وی اضافه کرد: در حوزه واکسیناسیون مشکلاتی وجود دارد از جمله اینکه بخشی از مراجعان به مراکز افرادی هستند که در نوبت دوم دریافت واکسن قرار گرفتند و برای این افراد ساعتی مشخص وجود ندارد. لذا ممکن است این موضوع موجب ازدحام در مراکز شود که پیشنهاد داده شد برای افرادی که نوبت دوم را دریافت می کنند نیز ساعت مشخص شود. اگر این موضوع حل نشود ممکن است در روزهای آینده مشکل جدی تر شود. بسیاری از مشاغل پر خطر تا آخر این هفته واکسیناسیون شان به پایان می رسد هر چند که گروه های جدیدی اعلام می شوند. لذا باید برای این مسئله تصمیمی اتخاذ شود.

زالی به اجرای طرح شهید سلیمانی در استان تهران اشاره کرد و افزود: در طرح شهید سلیمانی باید خیزش نوینی را شاهد باشیم. در جلسه ای با مسئولان مراکز بهداشتی و سپاه نواحی تهران مقرر شد هماهنگی هایی که در دور اول اجرای این طرح وجود داشت با همان مدل حرکت ادامه پیدا کند. کار بسیار خوبی انجام شده است و به اسناد ستاد ملی کرونا نیز توجه شده تا راهبردهای جدید در دستور کار قرار گیرد.

فرمانده عملیاتی ستاد مقابله با کرونا در تشریح آمار شیوع کروناویروس در استان تهران نیز گفت: در حوزه کل مراجعان ۳.۲ درصد کاهش را شاهد هستیم و در حوزه مراجعین سرپایی ۲.۷ درصد کاهش را مشاهده می کنیم همچنین در حوزه بستری ها ۸ درصد کاهش و در حوزه بستری در بخش مراقبت های ویژه نیز کاهش ۷ درصدی را شاهد هستیم. با این وجود کماکان شهر تهران قرمز است و در حال حاضر ۹۷۲۵ بیمار در استان تهران بستری هستند که از این تعداد ۲۵۰۰ بیمار در بخش مراقبت های ویژه قرار دارند.

وی ادامه داد: ظرف ۲۴ ساعت گذشته ۲۴۴۲ بیمار جدید بستری شده اند که از این تعداد ۲۴۳ نفر در بخش مراقبت های ویژه هستند. همچنین ظرف ۲۴ ساعت گذشته ۱۸۴۰ بیمار ترخیص شدند که عدد ترخیصی ها به عدد بستری های جدید نزدیک شده است.

زالی تاکید کرد: واکسیناسیون در تهران در ۱۱۴ مرکز فعال پیگیری می شود و روزانه از تزریق ۱۰۰ هزار دوز واکسن عبور کرده ایم. در مورد اثربخشی واکسیناسیون نیز در تهران به طور محسوس شاهد کاهش بستری و مرگ و میر در گروه سنی بالای ۶۰ سال هستیم. بالاترین میزان فوتی ما در گروه سنی ۵۵ تا ۶۰ سال و بعد از آن ۵۰ تا ۵۵ سال در پیک پنجم است. بیشترین میزان مرگ و میر نیز در روز ۲۰ مرداد ماه با تعداد ۲۱۶ نفر به ثبت رسید و از این تاریخ به بعد با شیب اندکی در حال کاهش است.

زالی در پایان اظهارکرد: سوش «لامبدا» در حال حاضر از مرزهای آمریکای مرکزی و آمریکای لاتین عبور کرده که باید به آن توجه بسیاری داشت. این سوش سرایت پذیری و درگیری بالای نوجوانان، طولانی تر شدن دوران نقاهت و علائم اعصاب مرکزی، گوارشی و حس بویایی را به همراه دارد.

انتهای پیام

مدیر سایت

سایت خبری تحلیلی عکس پارس رسانه ای مستقل محسوب می‌شود که فارغ از هرگونه خط مشی سیاسی سعی در انعکاس اخبار ایران و جهان با هدف محترم شناختن حق دانستن برای مردم دارد.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *