سونوگرافی‌ های ضروری برای مادران باردار

متخصص رادیولوژی و فلوشیپ فوق‌تخصصی اینترونشنال رادیولوژی گفت: اگر بارداری با برنامه‌ریزی و تصمیم قبلی باشد، بهتر است یک سونوگرافی کنترل رحم و تخمدان‌ها قبل از بارداری انجام شود تا از نظر شکل رحم، وجود فیبروم، پولیپ یا کیست‌های تخمدانی و غیره مورد بررسی قرار گیرد که اگر لازم است قبل بارداری درمان انجام شود و در این فاصله به مادر مکمل‌های اسیدفولیک و غیره داده می‌شود.

به گزارش سایت عکس پارس، اتابک علاف اصغری اظهار کرد: بعد از مثبت شدن تست بارداری اولین سونوگرافی در هفته ۶ تا ۷ (از شروع آخرین ماهیانه) انجام می‌شود که محل ساک بارداری خصوصاً جهت رد حاملگی خارج رحمی و بررسی وجود قلب جنین انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: سونوگرافی دوم که جز مهم‌ترین سونوگرافی‌ها است سونوگرافی NT می‌باشد که در هفته ۱۱ تا ۱۳ بارداری انجام می‌شود که ما توصیه می‌کنیم همراه آن انومالی سه‌ماهه اول هم انجام بگیرد

علاف اصغری ادامه داد: NT همان لایه شفاف پشت گردن جنین است که در برخی شرایط ضخیم می‌شود و می‌تواند علامتی از بیماری‌ها خصوصاً سندروم داون باشد، در این هفته هم استخوان بینی جنین و هم IT  را اندازه میگیریم که خصوصاً از جهت مغز و بیماری‌هایی مثل ارنولد کیاری مهم بوده و همچنین شکل جمجمه، بررسی قلب، وجود مثانه و معده را ارزیابی میکنیم .

متخصص رادیولوژی و فلوشیپ فوق‌تخصصی اینترونشنال رادیولوژی تشریح کرد: در این هفته می‌توانیم سونوگرافی رنگی داپلر از نظر شریان‌های رحمی هم کمک بگیریم که از نظر پیش‌بینی پره اکلامپسی و مسمومیت بارداری مهم هستند.

علاف اصغری بیان کرد: در هفته ۱۲- ۱۳ به‌احتمال ۸۰ درصد می‌توان جنسیت جنین را تشخیص داد.

وی با بیان اینکه سونوگرافی سوم حین بارداری و شاید مهم‌ترینش سونوگرافی ناهنجاری (آنومالی اسکن) است که در هفته ۱۶ تا ۱۸ انجام می‌شود، تصریح کرد: به‌صورت چک‌لیست کاملاً دقیق و کامل کلیه قسمت‌های جنین از مغز و ستون فقرات و اندام‌ها و صورت، چشم، لب‌ها، گوش، شکم شامل کلیه‌ها، کبد، سیستم گوارش و حتی سافت مارکرهای تری زومی‌ها بررسی می‌شوند.

متخصص رادیولوژی و فلوشیپ فوق‌تخصصی اینترونشنال رادیولوژی با بیان اینکه سونوگرافی آخر بین ۲۹ تا ۳۳ هفته از جهت رشد جنین انجام می‌شود، گفت: این ۴ سونوگرافی حین بارداری حداقل تعداد بود و در خانم‌هایی که دیابت بارداری می‌گیرند یا مشکلات دیگری پیدا می‌کنند سونوگرافی‌های تکمیلی کالر داپلر و بیوفیزیکال و غیره توسط همکار متخصص زنان درخواست می‌شود.

انتهای پیام

مدیر سایت

سایت خبری تحلیلی عکس پارس رسانه ای مستقل محسوب می‌شود که فارغ از هرگونه خط مشی سیاسی سعی در انعکاس اخبار ایران و جهان با هدف محترم شناختن حق دانستن برای مردم دارد.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *