شغل های اینترنتی؛ پولساز و کم سرمایه

در حال حاضر کسب و کارهای اینترنتی به دلیل کم هزینه بودن و سودآوری بالا از رونق بسیاری برخوردارند و روز به روز به طرفداران و متقاضیان این دسته کسب و کارها افزوده می شود. مطالعات جهانی حاکی از آن است که تا ۲۰ سال آینده بخش اعظمی از مشاغل و کسب و کارها به دلیل گسترش فناوری های نوین و تکنولوژی های پیشرفته به شکل اینترنتی فعالیت خواهند کرد.

به گزارش سایت عکس پارس ، با گسترش کرونا بسیاری از مشاغل به ویژه مشاغل خدماتی به سمت اینترنتی شدن رفتند که تا حدودی هم موفق بودند؛ در واقع فضای مجازی باعث شد تا مشاغلی که در دوران کرونا به شدت آسیب دیدند، رونق بگیرند و از رکود خارج شوند.

در حال حاضر عده بسیاری علاقه‌مند به توسعه کسب و کار در بستر فضای مجازی هستند که صرفنظر از فراهم کردن زیرساختهای لازم برای شکل گیری و تقویت این دسته کسب و کارها باید آموزشهای مورد نیاز در خصوص راه اندازی مشاغل اینترنتی به متقاضیان داده شود.

بسیاری از کشورها با فراهم کردن زیرساختهای لازم از ظرفیت کسب و کارهای اینترنتی برای تحقق برنامه اشتغال خود بهره برداری کرده اند از این رو کارشناسان معتقدند که فضای مجازی بستر مغفول مانده ای است که در صورت توجه به آن می توان برنامه ایجاد اشتغال میلیونی را محقق کرد.

کسب و کارهای اینترنتی به دلیل سرمایه کم و سودآوری بالا از رونق بسیاری برخوردارند و روز به روز به طرفداران و متقاضیان این دسته کسب و کارها افزوده می شود.

حمید حاج اسماعیلی ـ کارشناس حوزه کار بر ضرورت ظرفیت سازی برای اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی از طریق تعریف مشاغل جدید تاکید دارد.

او می گوید:در فضای مجازی بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ شغل می تواند تعریف شود و جایگاه خود را در پلتفرم‌های اینترنتی پیدا کند.

این کارشناس حوزه کار می گوید: در ایران تعداد مشاغلی که تعریف شده ۴۰۰۰ شغل است در حالی که تعداد مشاغلی که در کشورهای دیگر شناسایی شده بیش از این میزان و حدود ۱۵ هزار تا ۱۶ هزار شغل است ولی این شغل ها هنوز در ایران شناسایی و معرفی نشده و لازم است وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای ظرفیتها و مشاغل جدید را شناسایی، تعریف و طراحی کند.

در حال حاضر کسب و کارهای اینترنتی به دلیل کم هزینه بودن و سودآوری بالا از رونق بسیاری برخوردارند و روز به روز به طرفداران این کسب و کارها افزوده می شود.

شغل های اینترنتی؛ پولساز و کم سرمایه

فروش محصولات خانگی، بوتیک‌ها و مزون‌های لباس آنلاین،  مشاوره های پزشکی آنلاین، برنامه نویسی، تولید محتوا، ساخت انیمیشن و بازی های رایانه‌ای، فروش محصولات آموزشی، بازاریابی دیجیتال، مدیریت سئو، مشاغل حوزه فناوری اطلاعات و راه اندازی فروشگاههای آنلاین از جمله ایده های برای ایجاد کسب و کارهای اینترنتی به شمار می رود.

توسعه کسب و کارهای مجازی و اینترنتی یکی از بهترین ظرفیتها برای ایجاد اشتغال به شمار می رود و دولت می تواند برای تحقق برنامه اشتغال خود، از ظرفیت کسب و کارهایی که در بستر اینترنت شکل می گیرند، استفاده کند. رحمت الله پورموسی ـ فعال حوزه کارـ در گفت‌وگو با ایسنا، حمایت دولت از ایجاد کسب و کارهای اینترنتی را خواستار شده و می گوید: هم اکنون در تمام دنیا بیشتر کارها به شکل الکترونیکی انجام می شود لذا برای آنکه ما نیز همگام با دنیا پیش برویم باید به سمت و سوی الکترونیکی شدن فعالیتها حرکت کنیم.

به گفته وی، مشاغل آی تی محور، جزو مشاغل کم سرمایه بر به شمار می روند و ضمن درآمدزایی بالا می توانند فرصتهای شغلی زیادی را به وجود آورند.

پورموسی، حذف واسطه ها و رسیدن کالا به دست مصرف کنندگان با قیمت واقعی را از مزایای اینترنتی شدن مشاغل عنوان کرده و می گوید: اینترنتی شدن کسب و کارها موجب قطع دست سودجویان و دلالان از بازار می شود و از رانت و سوء استفاده های احتمالی جلوگیری می کند.

به گفته این فعال حوزه کار، نظارت بر مشاغل اینترنتی به جهت حفظ حقوق مصرف کنندگان و خریداران ضروری است و باید قوانین استفاده از فضای مجازی به گونه ای تدوین شود که نه تنها محدودکننده افراد نباشد بلکه انگیزه آنها از ورود به چنین کسب و کارهایی را از بین نبرد.

با توجه به گسترش فناوری های نوین و تکنولوژی های پیشرفته، رفتن به سمت و سوی مشاغل جدید و وب محور اجتناب ناپذیر است. مطالعات جهانی حاکی از آن است که تا ۲۰ سال آینده بخش اعظمی از مشاغل و کسب و کارها به دلیل پیشرفت تکنولوژی های جدید و توسعه پلتفرم های مجازی، به شکل اینترنتی فعالیت خواهند کرد.

به گزارش ایسنا، توسعه کسب و کارهای مجازی و اینترنتی یکی از بهترین ظرفیتها برای ایجاد اشتغال به شمار می رود و دولت می تواند برای تحقق برنامه اشتغال خود، رشته شغل هایی که در بستر اینترنت قابلیت راه اندازی دارند را ایجاد و از آنها حمایت کند.

انتهای پیام

مدیر سایت

سایت خبری تحلیلی عکس پارس رسانه ای مستقل محسوب می‌شود که فارغ از هرگونه خط مشی سیاسی سعی در انعکاس اخبار ایران و جهان با هدف محترم شناختن حق دانستن برای مردم دارد.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *