عکسی از مراسم اعدام ۴ جاسوس

اعدام در داکا و واکنش‌ها به این اقدام، سوژه این هفته برنامه «عکس‌های تکان‌دهنده» از شبکه اسپانیایی‌زبان هیسپان تی وی است.

به گزارش سایت عکس پارس، «عکس‌های تکان‌دهنده» به کارگردانی کیانوش الطافی که هر هفته با انتخاب عکسی تاثیرگذار و ماندگار در تاریخ، به بررسی و نقد آن می‌پردازد، در این قسمت به تصویر چهار جاسوس اشاره دارد که به اتهام همکاری با پاکستان توسط سربازان بنگلادشی در ملاء عام اعدام شدند.

در این تصویر که توسط هورست فاس، عکاس شناخته‌شده آلمانی ثبت شده، می‌بینیم که چریک‌های تازه استقلال‌یافته بنگلادش در داکا از سرنیزه برای شکنجه و کشتن چهار مرد مظنون به همکاری با شبه نظامیان پاکستانی که در طول ماه‌ها جنگ داخلی متهم به قتل، تجاوز و غارت شده بودند، استفاده می‌کنند.

یک روز قبل از آن، در ۱۷ دسامبر ۱۹۷۱، ارتش پاکستان تسلیم شد و به جنگ داخلی پایان داد و پاکستان شرقی با نام بنگلادش مستقل شد.

هورست فاس، عکاس مشهور این عکس در سال ۱۹۳۳ در برلین متولد شد. فعالیت حرفه‌ای خود را به عنوان عکاس خبری در طول جنگ هند و چین از سال ۱۹۵۱ آغاز کرد. در سال ۱۹۵۶ به آسوشیتدپرس پیوست و جنگ داخلی کشورهای مختلف را پوشش داد. از سال ۱۹۶۲ تا ۱۹۷۴ او عکاس ارشد AP برای آسیای جنوب شرقی بود که بیشتر اوقات در سایگون مستقر بود. جنگ ویتنام برای او و اکثر عکاسان مشهور جهان شهرت بالایی را به ارمغان آورد. این عکس جایزه پولیتزر را در سال ۱۹۷۲ برای فاس به همراه داشت.

«عکس‎های تکان‎دهنده» کاری از واحد برنامه‌های شبکه پرس تی‌وی است که برای مخاطبان اسپانیایی‌زبان شبکه هیسپان تی‌وی زبانگردانی شده است. این برنامه روز جمعه ۲۲ بهمن ماه ساعت ۰۳:۱۵ بامداد به وقت تهران پخش می‌شود و تکرار آن همان روز ساعت ۱۰:۱۵ ،۱۹:۱۵و شنبه ساعت‌های ۲۱:۴۵،۱۴:۱۵،۰۸:۴۵ و یکشنبه ساعت ۱۶:۴۵برای اسپانیایی‌زبان‌های سراسر جهان قابل مشاهده خواهد بود.

عکسی تکان‌دهنده از مراسم اعدام ۴ جاسوس

 

انتهای پیام

مدیر سایت

سایت خبری تحلیلی عکس پارس رسانه ای مستقل محسوب می‌شود که فارغ از هرگونه خط مشی سیاسی سعی در انعکاس اخبار ایران و جهان با هدف محترم شناختن حق دانستن برای مردم دارد.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *