شب کامبیز درم‌بخش در تصویر سال

نوزدهمین جشن تصویر سال با جای خالی هنرمندی که پای ثابت داوری‌های بخش کاریکاتور بود برگزار شده است. حالا به احترام یادش در گالری ممیز فضایی به آثار این هنرمند اختصاص داده شده که طی هجده دوره گذشته خودش برای نمایش به تصویر سال ارایه‌ کرده بود.

به گزارش سایت عکس پارس، فردا سه‌شنبه، دهم اسفند ۱۴۰۰ شب کامبیز درم‌بخش در تصویر سال برگزار می شود. شبی که انیمشین‌های درم‌بخش همراه با فیلم «سینمای کاغذی» ساخته جواد آتشباری نمایش داده خواهد شد.

این مراسم ساعت ۱۸ به یاد کامبیز درمبخش کاریکاتوریست پیشگام در تالار شهناز خانه‌ی هنرمندان ایران برگزار می شود.

کامبیز درم‌بخش، اصالتا شیرازی بود. از خانواده‌ای فرهنگی و اهل هنر و یکی از فارغ التحصیلان هنرستان هنرهای زیبای تهران. ۵۵ سال با مطبوعات صاحب‌نام ایران و جهان نیز همکاری کرده و بیش از ۷۰ نمایشگاه انفرادی و ده‌ها نمایشگاه گروهی در داخل و خارج از کشور گذاشته است.
برنده جایزه اول از بزرگترین و معتبرترین مسابقات بین‌المللی کاریکاتور ژاپن، آلمان، ایتالیا، سوئیس، بلژیک، ترکیه، برزیل، یوگسلاوی و چندین جایزه بین‌المللی دیگر از جمله جوایز و موفقیت‌های بین‌المللی این هنرمند صاحب‌نام محسوب می‌شود.
راه‌یابی و نگهداری بسیاری از آثار در موزه‌های معتبر جهان از جمله در موزه هنرهای معاصر تهران، فرهنگستان هنر خانه صبا، کتابخانه ملی، مان هنر نو، موزه سندیکای گرافیست‌های ایران، موزه آوینیون پاریس، موزه کاریکاتور بازل سوئیس، موزه کاریکاتور گابروو در بلغارستان، موزه هیروشیما در ژاپن، موزه ضد جنگ یوگسلاوی، موزه کاریکاتور استامبول در ترکیه، موزه کاریکاتور ورشو در لهستان و مجموعه شهرداری شهر فرانکفورت آلمان و …از دیگر موفقیت‌های این هنرمند محسوب می‌شود.
درم‌بخش کتاب‌های متعددی در زمینه تصویرسازی و کاریکاتور چاپ و منتشر کرده است که از آن جمله می‌توان به بدون شرح، دفتر خاطرات فرشته‌ها، کتاب کامبیز و … اشاره کرد.

سابقه تدریس به عنوان استاد کاریکاتور در دانشگاه تهران، داور مدعو ده‌ها نمایشگاه بزرگ بین‌المللی کاریکاتور، فعالیت و ارائه آثار در زمینه تبلیغات «طراحی روی جلد کتاب» تصویرگری کتاب کودک، پوستر، فیلم کوتاه، کارت پستال، تقویم و… از جمله فعالیت‌های این هنرمند است.

کامبیز درم‌بخش ۱۵ آبان ۱۴۰۰ در حالی از دنیا رفت که تا آخرین ساعات پیش از بستری شدن در بیمارستان در پی عوارض ناشی از کرونا قلم از دستش نیافتاد.

انتهای پیام

مدیر سایت

سایت خبری تحلیلی عکس پارس رسانه ای مستقل محسوب می‌شود که فارغ از هرگونه خط مشی سیاسی سعی در انعکاس اخبار ایران و جهان با هدف محترم شناختن حق دانستن برای مردم دارد.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *