گذرگاه‌های تاریخی که زیر معبد کشف شدند

گروهی از باستان‌شناسان مجموعه‌ای از گذرگاه‌های تاریخی را زیر یک معبد چندهزارساله واقع در «پرو» کشف کرده‌اند.

به گزارش سایت عکس پارس و به نقل از رویترز، باستان‌شناسان اعلام کردند شبکه‌ای از گذرگاه‌ها را زیر یک معبد بیش از ۳۰۰۰ ساله واقع در «پرو» کشف کرده‌اند.

معبد «چاوین هانتر» که در شمال مرکزی «کوه‌های آند» واقع شده است، زمانی یک مرکز مذهبی و اجرایی برای مردم این منطقه محسوب می‌شد.

به گفته «جان ریک» باستان‌شناس دانشگاه «استنفورد» و یکی از افراد حاضر در کاوشی که به کشف این گذرگاه‌ها منجر شده است، این گذرگاه‌ها در ماه مه کشف شده‌اند و با توجه به ویژگی‌های آن‌ها انتظار می‌رود پیش از راهروهای پیچ در پیچ این معبد ساخته شده باشند.

دست کم ۳۵ گذرگاه زیرزمینی که ۳۲۰۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارند در جریان این کاوش کشف شده‌اند. تمامی این گذرگاه‌ها به یکدیگر متصل هستند و بین سال‌های ۱۲۰۰ و ۲۰۰ پیش از میلاد در دامنه «کوه‌های آند» ساخته شده‌اند.

«ریک» می‌گوید: «این‌ها گذرگاه هستند، اما بسیار متفاوتند؛ از نظر نوع ساخت متفاوتند. همچنین ویژگی‌های مربوط به دوره‌هایی از تاریخ را دارند که پیش از این هرگز در گذرگاه‌های دیگر دیده نشده بود.»

«چاوین هانتر» در سال ۱۹۸۵ در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

انتهای پیام

مدیر سایت

سایت خبری تحلیلی عکس پارس رسانه ای مستقل محسوب می‌شود که فارغ از هرگونه خط مشی سیاسی سعی در انعکاس اخبار ایران و جهان با هدف محترم شناختن حق دانستن برای مردم دارد.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *