فرصت‌سازی روسیه برای گردشگری ایران

گردشگری روسیه تحت تاثیر تحریم پروازهای بین‌الملل این کشور در جریان جنگ با اوکراین، به شدت آسیب دیده و سفرهای خارجی روس‌ها بیشتر به کشورهای آسیایی و خاورمیانه معطوف شده است و این وضعیت فرصتی برای صنعت گردشگری ایران پدید آورده است.

به گزارش ایسنا، بنا بر آمار کمپانی‌های سفر، مسافرت روس‌ها به بیرون از مرزهای این کشور که قبلاً به دلیل محدودیت‌های کرونا به شدت آسیب دیده بود، اینک تحت تاثیر عملیات نظامی روسیه در اوکراین با کاهش بیشتری مواجه شده است. سفرهای خارجی روس‌ها اینک به قشر مرفه محدود شده که آن‌ها هم ناچارا به کشورهای آسیایی و خاورمیانه روی آورده‌اند. ایران نیز با استفاده از این فرصت، برای ۱۵ توراپراتور گردشگری و آژانس‌دار روسیه تور آشناسازی برگزار کرده است.

ایران در نیمه‌های سال ۱۴۰۰ پس از آن‌که صدور ویزای گردشگری از سرگرفته شد، یک تور آشناسازی دیگر برای آژانس‌داران روس برگزار کرده بود. این تورهای آشناسازی با هدف معرفی ظرفیت‌های گردشگری ایران، به دنبال امضاء برنامه اجرایی موافقت‌نامه «لغو روادید گروهی گردشگری» بین ایران و روسیه درحال اجرا است. این موافقت‌نامه به شهروندان دو کشور اجازه می‌دهد به صورت گروهی و بدون ویزا به کشورهای یکدیگر سفر کنند، موافقت‌نامه‌ای که تا سال ۲۰۲۳ اعتبار دارد، اما هنوز به مرحله اجرا نرسیده است.

اینک، دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی خبر داده که تور آشناسازی دیگری برای ۱۵ فعال گردشگری شامل توراپراتورها و مدیران دفاتر خدمات مسافرتی روسیه اجرا کرده که نخستین برنامه آشناسازی ایران برای روس‌ها در سال ۱۴۰۱ به شمار می‌آید. سفر این گروه در استان‌های تهران، ‌ اصفهان و شیراز تا روز شنبه ۲۱ خردادماه ۱۴۰۱ ادامه دارد.

طبق برنامه‌ریزی دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی، این گروه از فعالان گردشگری روس ضمن بازدید از جاذبه‌ها و ظرفیت‌های تاریخی و تفریحی کشور قرار است در راستای تسهیل روابط گردشگری دو کشور، ‌ تورهای تخصصی تعریف کنند.

فرصت‌سازی روسیه برای گردشگری ایران

روسیه یکی از شش کشور بازار هدف گردشگری ایران است. مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی پیش‌تر گفته بود: پس از تغییراتی که همه‌گیری کووید- ۱۹ در ذائقه سفر به وجود آورده است، ایران برای جذب گردشگر خارجی روی شش کشور چین، روسیه، ‌عراق، ‌جمهوی آذربایجان، عمان و ترکیه متمرکز شده و می‌خواهد اعتمادِ “مقصد امن ایران” را به خارجی‌ها برگرداند.

لیلا اژدری، مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی همچنین گفته بود: گردشگران روس بسیار مشتاق سفر به مقاصد ناشناخته از جمله ایران هستند، فقط باید و اطلاع‌رسانی خوبی در روسیه داشته باشیم.

او سال پیش، پس از آن‌که یک تور آشناسازی برای جمعی از آژانس‌داران روس در ایران برگزار شد، اظهار کرده بود: مطالعات بازار نشان داده روس‌ها به سفرهای ماجراجویانه و مقاصد ناشناخته و اکوتوریستی علاقه‌مندند. تعدادی از آژانس‌داران روس که اخیرا با حمایت یک شرکت هواپیمایی ایرانی به کشورمان سفر کرده بودند نیز این حرف را تایید کرده‌اند. طبق ارزیابی متولیان گردشگری روسیه نیز بازخورد سفر گردشگران روس که به ایران سفر داشته‌اند، بسیار مثبت بوده و انعکاس آن به ویژه در شبکه‌های اجتماعی سبب اشتیاق و علاقه‌مندی بسیار شده است.

با این وجود، چندی پیش اظهاراتی به نقل از سفیر روسیه در ایران درباره دلایل سفر نکردن روس‌ها به ایران منتشر شد، مبنی بر این‌که «من بارها و با صراحت به ایرانی‌ها گفته‌ام که دو مساله عمده مانع ورود شهروندان روس و نه تنها گردشگران به ایران می‌شود، یکی مساله دستورالعمل پوشش زنان است که امروزه حجاب حتی در گرما در همه جای این کشور، اجباری است و دیگری اینکه مشروبات الکلی ممنوع است.» پس از آن، رسول موسوی ـ دستیار وزارت امور خارجه ـ در صفحه توییتر خود به این اظهارات واکنش نشان داد و نوشت: «جاذبه های اصلی گردشگری ایران عزیز ما زیارت، فرهنگ، هنر، تاریخ و تمدن است مزیتهایی که منحصر بفرد بوده و دیگران ندارند. گردشگری سلامت مزیت دیگری است که می تواند ایران را قطب پزشکی منطقه نماید. مشکل اصلی صنعت گردشکری ما ضعف زیر ساختها و مدیریت امور است نه مهیا نبودن بساط ع…خ …» هرچند، سفارت روسیه در ایران بعدا در بیانیه‌ای اعلام کرد که اظهارات سفیر مسکو در تهران در مصاحبه با یکی از رسانه‌های روسیه در مورد سفر گردشگران این کشور به ایران، از سوی برخی از رسانه‌های فارسی زبان به صورت تحریف شده منتشر شده است.

فرصت‌سازی روسیه برای گردشگری ایران

انتهای پیام

مدیر سایت

سایت خبری تحلیلی عکس پارس رسانه ای مستقل محسوب می‌شود که فارغ از هرگونه خط مشی سیاسی سعی در انعکاس اخبار ایران و جهان با هدف محترم شناختن حق دانستن برای مردم دارد.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *